5 Saniye Kuralı – Hayatınızı Değiştirecek O Kural

5 saniye kuralı, uygulamada hayatınızı değiştirebilecek bir kural…

Hiç merak ettiniz mi? Günümüzde saçma sapan diziler, filmler, Youtube’daki anlamsız videolar neden bu kadar çok izleniyor? Veya tam ders çalışmaya başlayacağınız zaman, son derece anlamsız olan işler, neden bir anda çekici gelmeye başlıyor? ( Odayı düzeltmeye başlamak gibi )

Bu iki sorunun cevabını sizlere ancak ilkel beynimiz verebilir. Nasıl mı? Şu şekilde düşünün; Bizler bundan binlerce yıl öncesi vahşi doğada hayatta kalmaya çalışıyorduk ve bizim için enerji  çok önemliydi. Nitekim vahşi doğada arkanızdan, vahşi bir hayvan kovalarsa veya bir ağaca tırmanmak zorunda kalırsanız en büyük ihtiyacınız; enerjiydi. Eğer vahşi doğada enerjiniz, yerinde olmasaydı, o zaman yaşamınız son bulabilirdi. Bu yüzden beynimizin, bir bölümü asla enerji harcamak istemez. 

( Bkz: İlkel beyin

Zihnimizin bir bölümü, ilk çağlardan bu zamana, kendisini şu şekilde kodladı; Hayatta kalabilmek için, enerjini koru!  Bu sebeptendir ki enerji harcayacağımız eylemleri, işleri yapmak istemeyiz. Nitekim, o işler bizden var olan enerjimizi alır. 

Bazılarınız bu noktada diyebilir ki;  Artık, vahşi doğada yaşamıyoruz, peki hala neden enerjimizi korumak istiyoruz?  Bu sorunun çok basit bir cevabı var: Çünkü, ilkel beynimiz, evrimleşmemiştir. O hala, hayata içgüdüsel düzeyde bakmaktadır. Ve bizim hedeflerimizi, başarılarımızı umursamamaktadır. Onun için önemli olan, en temel içgüdülerimizdir.  

Kısacası, şu şekilde düşünün; İçimizde birisi var ve bizim hedeflerimizi, başarılarımızı umursamıyor, onun tek derdi; En temel, içgüdülerimizi gerçekleştirmektir. 

5-saniye-kuralı

Hayatı ilkel beynin, istekleri doğrultusunda yaşamak, yani enerji koruyarak, konfor alanı içerisinde kalarak, yaşamak sizlere çekici gelebilir.  Ancak, şu şekilde bir gerçek var ki; Hayat içerisinde, mücadele etmeden, konfor alanı dışına çıkmadan, hiçbir maddi ve  manevi varlığı kazanamazsınız. Eğer, mücadele etmeden insanlar, varlık sahibi olabilselerdi, emin olun ki toplumun büyük çoğunluğu refah içinde yaşardı. Ama ne yazık ki, böyle bir durum söz konusu değil. 

İçinizdeki,  ilkele kulak verirseniz, ve onun istekleri doğrultusunda yaşarsanız, çok açık ve net bir şekilde söyleyebilirim ki; Konfor alanı içerisinde çürürsünüz. Sonrasında ise, tüm vücudunuzu atalet kaplar ve yataktan dışarı çıkmak gibi bir eylem bile sizlere dünyanın en işi gibi gelir. Çünkü beynimiz bu şekilde tasarlanmıştır.

( Bkz: Atalet nedir ? Nasıl kurtulunur ?

Bir iş üzerinde çalışmaya başlayın, çalıştıkça çalışasınız gelir. Kitap okumaya başlayın, okudukça okuyasınız gelir. Aynı şekilde gün içerisinde haddinden fazla uyursanız, enerjik olmak yerine daha da fazla kendinizi yorgun hissedersiniz. Yani, hangi eylem ile haşır neşir olursanız, beyniniz o eylemi daha da fazla yapmak ister.  

Buraya kadar neden konfor alanı içerisinde yaşamamalısınız ? sorusunun cevabını verdik. Şimdi ise, harekete geçme esnasında yaşanılan sıkıntıya değinelim. Zaten, tüm sıkıntılar, olumsuz duygulardan ötürü harekete geçemememizden başlıyor. 

Biliyor muydunuz ? Bizler kararlarımızın %95’ini mantık veya rasyonel düşünce ile değil, duygularımızla alıyoruz. Yani herhangi bir eylem karşısında korktuğumuzda geri adım atıyoruz veya bizlere stresli hissettirecek bir eylem ile karşılaşınca yapmak yerine kaçıyoruz. Mesela, hepimiz bilinçli zihnimiz ile biliriz ki; Korkularımız ile yüzleşsek, korkularımız dağılacak ama gidip de bir kerede olsa korkularımız ile yüzleşemeyiz. Çünkü kararlarımızı, mantık ile değil o anda hissettiğimiz duygulara göre alıyoruz. 

Karar alma mekanizmamızın bu şekilde işlemesinden ötürü, genelde her zaman aynı hayatı yaşıyoruz. Çünkü, yeni bir hayat yaşayabilmek için konfor alanımızın dışına çıkmamız gerekir, ancak konfor alanımızın dışarısında ise, her zaman ilk başlarda olumsuz duygular hissederiz.

Bu yüzden, kararlarımız her zaman konfor alanı içerisinde kalma yönünde olur. Ancak, konfor alanı dışına rahat bir şekilde çıkabilmek için işleyen başka bir mekanizma vardır; Bu mekanizma sayesinde, olumsuz duyguların esiri olmadan, direkt olarak harekete geçeriz.  Bu mekanizmaya 5 saniye kuralı denmiştir. Peki bu 5 saniye kuralı nedir ? 5 sn kuralı bizler için ne önem arz etmektedir? 

5 saniye kuralı uygulamada şu şekilde işler; Herhangi bir eyleme başlayacağınız zaman, düşünmeden, 5’ten geriye doğru saymaya başlarsınız.  Sonrasında ise, sıfır dediğiniz anda düşünmeden o eylemi yapmaya başlarsınız. 5 saniye kuralı nedir? Sorusunun cevabı en özet anlatımla budur. 

5 saniye kuralındaki amaç: Olumsuz duyguların, sizi esir almasını engellemektir. Ve başarılıdır. Nitekim bir eyleme başlamadan önce “Yapsam mı? yapmasam mı?” diye düşünmeye başladıkça zihniniz, o eylemi yapmamanız için, elinden geleni yapacaktır. Çok büyük bir ihtimalle de kazanacaktır. 

Mesela, korkularınız ile yüzleşmeniz ele alalım. Korkular ile yüzleşmek insana acı verir, eğer kişi korkuları ile yüzleşeceği zaman, düşünürse ve duygularına göre hareket ederse, hiçbir şekilde, korkular ile yüzleşme eylemini gerçekleştiremez. Çünkü korkular ile yüzleşmek insana acı verir.

İnsan doğası gereği acıda kaçar, zevke koşar. Bu yüzden sizin acı duygusunu hissetmeden, ( bunu ancak düşünmeden, o anda harekete geçerek verebilirsiniz ) harekete geçmeniz gerekir. Eğer bu şekilde bir davranışı hayatınız içerisinde refleks haline getirirseniz, erteleme gibi bir hastalıktan kurtulur ve hayatınız içerisinde, olabildiğince daha çabuk varlıklara sahip olursunuz. 

( Bkz: Erteleme Hastalığı Nedir ?

Benim de hayatımda kullandığım, beş saniye kuralı, sizlere oldukça fayda sağlayacak bir yöntemdir. Yani 5 sn kuralı işime yarar mı? 5 saniye kuralı gerçek mi? gibi düşüncelere kapılmayın. İşinize yarayacağından emin olabilirsiniz. Bu davranış kalıbını hayatınızda, sabahları yataktan kalkma gibi eylemlerinizde veya sınıfta parmak kaldırma gibi eylemlerinizde uygulayın işinize yaradığını göreceksiniz. 

Bu konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız; 5 saniye kuralı üzerine kitap yazılmıştır;

 

admin

Zihin ve ilişkiler konusunda , sizlerin adına içerikler üreterek , sizleri duygusal ve zihinsel anlamda daha güçlü bireyler yapmayı amaçlıyoruz . Felsefe ve niş konularımızdan haberdar olabilmek için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edin .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir