Bilinçaltı Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey

Bugün sizlere, en temel fonksiyonu ile vücudun bütün faaliyetlerini düzenleyen ve kontrol eden bilinçaltından, yani bilinçaltı nedir? Sorusunun cevabından  bahsedeceğim.

Zihin üzerine yazılmış bu bilinçaltı nedir?  makalesini okuduktan sonra bilinçaltı zihin nedir? Bilinçaltı zihin nasıl çalışır? Bilinçli zihin ve bilinçaltı zihin arasında ki farklar nelerdir? Bilinçaltı programlama? gibi soruların hepsine cevap bulmuş olacaksınız.

Öncelikle yazıma başlamadan önce sizlere şunu söylemek isterim ki sizi yöneten siz değilsiniz. Nasıl? dediğinizi duyar gibiyim; sizlere kısaca şu şekilde  bir örnek vereyim; sigaranın sağlığa zararlı olduğunu, birçok hastalığa sebep olduğunu herkes bilir, ancak herkes sigara içmeye devam eder, peki insanlar sigaranın sağlığa zararlı olduğunu bildikleri halde neden içerler?

Çünkü onlar bilinçli zihin düzeyinde sigaranın zararlı olduğunu bilmektedirler. Bilinçaltı düzeyde sigara onlar için zevk veren, rahatlatan, özgüven veren bir maddedir. Bu yüzdendir ki çoğu insan, sigaranın sağlığa zarar verdiğini bildiği halde içmeye devam eder. 

(Bkz: Özgüven Nasıl Kazanılır?

YAZI İÇERİĞİ ;

Bilinçaltı  Nedir?

Bilinçaltı nedir? Veya “Bilinçaltı zihin nedir?” Sorularının cevabını bilmek, bizim için oldukça önemlidir; çünkü eğer bu iki sorunun cevabını bilemezsek hayatımızı büyük oranda yöneten bir mekanizmanın varlığından da haberdar olamaz ve onun nasıl çalıştığını bilemeyiz. 

Bu doğrultuda bilinçaltı nedir? Sorusuna cevap verecek olursak eğer bilinçaltı en kısa tanımı ile  biz farkında olmadan her an her saniye bizim için veri toplayan , öğrendiğimiz bilgileri kategorize eden, uyku halinde çalışmaya devam eden, vücudumuzun bütün faaliyetlerini kontrol eden ve bir bilgisayar gibi tüm yaşadıklarımızı hafızamıza kaydeden zihnimizin bir parçasıdır.

Hiç merak ettiniz mi?  Biz hiç farkında değiliz ama her an yaptığımız bir şey var; nefes almak. En basitinden  nefes alma işlemimizi kim yönetiyor? Ben uyurken dahi nefes almaya devam edebiliyorum ama bu olay nasıl gerçekleşiyor? İşte sır bizim bilinçaltı zihnimizde.

Bilinçaltı zihnimiz bizim için her an vücut fonksiyonlarımızı yönetir. Bu durum bile bilinçaltı zihnin var olduğuna  en büyük kanıttır. Nitekim, hiç kimse bilinçli zihni ile “Nefes al, nefes ver” diye komutta bulunmaz.

Bizler bilinçli zihnimiz ile çok az olaylara, varlıklara odaklanırız.

Mesela sunum için tahtaya kalkarız ve sadece elimizde ki anlatacağımız metine odaklanırız, veya yeni bir insan ile tanışırız, sadece tanışma esnasında ki birbirimizi tanıma cümlelerine odaklanırız.

Ancak geride çalışan bilinçaltı zihin mekanizmasında o kişinin ses tonundan, beden dili hareketlerinden onu zihnimizde bir statüye koyarız işte biz farkında olmadan de bu statüye koyma işlemini bilinçaltı zihnimiz gerçekleştirir .

Mesela yeni tanıştığımız kişinin utangaç bir kişi mi? Yoksa kendine güvenen birisi mi ? olduğunu tanışmamızdan hemen kısa bir süre sonra bilinçaltı zihnimiz karar verir ve artık o kişi hakkında inançlarımızı oluştururuz. Bundan sonra o insanla her karşılaşmamızda, davranışlarımızı biz farkında olmadan bilinçaltı inançları oluşturacaktır.

Korkularımız, kendimize ve dünyaya ait inançlarımız, duygularımız, tutumlarımız gibi hayatımızı yöneten her şey bilinçaltı zihnimizde kayıt altındadır. Bilinçaltı bu duyguları ve inançları  bir kere öğrenir. Ve artık hayatımızı bu duygu ve  inançlara göre yönetiriz. Neticesinde ise, hissettiğimiz duygu ve inançlara göre bir hayat yaşarız. Bu duruma ise ” Çekim yasası ” denilmektedir. Yani neye inanırsanız, hayatınıza o yönde, olayları çekersiniz.

Şu şekilde bir örnek vereyim; Çok küçük yaşlarda ( yaşınız 4 olsun )  bir köpek saldırısına uğradınız veya sizin önünüzde bir köpek başka bir insana saldırdı işte tam bu anda “Klasik koşullanma”  ile birlikte köpeklerden korkma, duygusunu kaydettiniz.

Artık sizin yaşınız 30’a bile gelse ( eğer korkunuz ile yüzleşmemişseniz  ) her köpek gördüğünüzde, bilinçaltı zihninizdeki 4 yaşından kalan olumsuz kayıttan ötürü köpeklerden korkacaksınız. Çünkü o korkunuzla yüzleşmediniz, yüzleşmediğiniz için de korku duygusunu başka bir duyguya dönüştüremediniz. Neticesinde ise köpeklere karşı sevgi duymayan, bir hayatı kendinize çektiniz.

Kısaca bilinçaltı nedir? Sorusunun cevabı olarak şuan da bu bilgileri  bilmeniz yeterli:  Zihnimizde “Bilinçaltı” denilen bir bölüm var ve bu bölüm 24 saat faaliyette, hiç bir şekilde uyumuyor, vücudumuzun bütün faaliyetlerini düzenliyor ve kontrol ediyor, bizim inançlarımız, duygularımız, tutumlarımız ve öğrendiğimiz bilgiler orada saklı. En önemlisi de bizi biz değil, bilinçaltı zihnimiz yönetiyor.

Bilinçaltı-zihin-nedir
Bilinçaltı nedir?

Bilinçli Zihin Nedir?

Bilincin ana işlevleri  kısaca: Aklımızdan geçen düşüncelerin farkında olmamızı  ve hayat içerisinde olaylar karşısında muhakeme yapabilmemizi sağlamasıdır.

Bilinçli zihin sayesinde düşünürüz, iyi ile kötüyü, güzel ile çirkini, günah ile sevabı  ayırt edebiliriz . Bilinçli zihnimizin en büyük özelliği yukarıda örneklerini verdiğim üzere; muhakeme yeteneğinin olmasıdır.

Bilinçli zihnimiz sayesinde şuan içinde bulunduğumuz duygu durumunu anlarız; korktuğumuz zaman korktuk deriz, üzüldüğümüz zaman üzüldüğümüzü biliriz. Bilinçli zihnimiz bize bu farkındalığı sağlar. Ancak yukarıda söylediğim üzere, bizleri bilinçli zihnimiz ile değil, bilinçaltı zihnimiz ile yönetir.

Bilinçli zihnimiz ile kendimizi yönetsek dünya emin olun şuan ki durumundan çok daha iyi olurdu, insanlar ilişkilerde, kişisel başarılarında çok  daha iyi ve başarılı durumda olurlardı. Çünkü bilinçli zihnimiz doğruyu  ve nasıl davranacağını bilir, ancak bilinçaltı zihnimizin muhakeme yeteneği yoktur. Bilinçaltı zihnimiz, hangi düşünceyi doğru kabul ederse, davranışlarımız o düşünce doğrultusunda şekillenmeye başlar.

Bilinçli zihnimiz ile hedeflerimiz doğrultusunda çalışmanın doğru olduğunu biliriz, ancak bilinçaltı zihnimizde çalışmak ile ilgili olumsuz bir kayıt varsa (Çalışmak zordur)  gibi, hedeflerimiz doğrultusunda çalışmamız hiçbir zaman gerçekleşmeyebilir. Çünkü duygular ve inançlar bilinçaltımızdadır ve bu sayede bizi biz değil (bilinçli zihin ) bilinçaltı zihnimiz yönetmektedir.

Kısaca bilinçli zihnimizi de sizlere anlattım. Burada aklınızda tutmanız gereken asıl nokta; Bilinçli zihnimiz bizim şuan farkında olduğumuz zihnimizdir. Şuan da aklımıza gelen düşüncelerin, duyguların farkındayız. Bu duygular ile düşünceleri bilinçli zihnimiz sayesinde fark etmekteyiz .

Bilinçli zihnimizin bir diğer önemli noktası ise bilinçli zihnimizin muhakeme yeteneği vardır yani “Bilinçli Zihin” sayesinde doğru ile yanlışı vs ayırt edebiliriz.

Bilinçaltı Özellikleri – Bilinçaltı Nedir? Sorusunun En Geniş Tanımı

 • Bilinçaltı genelleme yapar. Bu şu anlama gelir: Mesela İstanbullu bir kişi ile aşk yaşadınız ve o aşkın sonu kötü bitti. Bu olaydan sonra emin olun ki gördüğünüz her İstanbullu insana, ilişkiler konusunda olumsuz düşünceler ile bakacaksınız.

 • Bilinçaltı görüntüler ile düşünür. Mesela size kırmızı bir araba düşünmeyin desem aklınıza ilk gelen görüntü kırmızı bir araba olur.

Alt bilinç‘in bu yasası çok önemlidir. Zira çoğu insan bağımlılıklarından veya olumsuz alışkanlıklarından kurtulmak için o olumsuz alışkanlığını dile getirir ve her seferide farkında olmadan bilinçaltına o olumsuz alışkanlığın görüntüsünü atar.

Örnek: Çevrenizde  sürekli olaraktan ” Sigarayı bırakıcam, bugün sigarayı bırakalı 3 gün oldu ” gibi cümleler kuran insanlar. Bir kişi  “sigarayı bırakıcam” dediği an, bilinçaltı havuzuna bir tane sigara görüntüsü atmış olur ve bilinçaltı zihnide bu kişinin sigara içmek istediğini zanneder, kişinin içinde sigara içme isteği uyandırır.

Sonrasında ne olur? Aradan 1 ay geçse bile kişinin canı, hala  sigara ister. İşte tam da bu nokta da yanlış yapıyoruz, bizim burada ” sigarayı bırakıcam” veya  “sigarayı bıraktım ” dememiz yerine “Artık daha sağlıklı bir hayata başladım, Sağlıklı bir hayata başlangıç yaptım” dememiz çok daha uygun olacaktır.

Not: Bu bilinçaltı özelliği “Bilinçaltı Özellikleri” arasında en önemli özellik sayılabilir. 

 • Bilinçaltı şakadan anlamaz. Kullandığınız her kelimeyi ve her cümleyi, bilinçaltı bir komut olarak algılar.

Örnek: Şakadan insanlara “siz beni  delirteceksiniz” deriz. O sırada arkada çalışan dev bilinçaltı bu cümleyi komut olarak algılar ve siz her seferinde bu cümleyi tekrar ettiğinizde, bilinçaltı yavaş yavaş bunun bir gerçek olduğuna inanmaya başlar ve bu inanç doğrultusunda davranışlar sergilemeye başlatır. 

 • Bilinçaltı değişimi sevmez bu onun bir yasasıdır. Çünkü en ilkel seviye de bilinçaltı değişimden korkar sebebi ise değişimin “bilinmemezliğinden” kaynaklanır. 

Bilinçaltı şu şekilde düşünür “Şuan içinde bulunduğum koşul ne kadar kötü olsa da yaşamaya devam ediyorum, belki de atacağım yeni adımlar sonucunda hayatım son bulacak” İşte bu yüzdendir ki bilinçaltı değişimi sevmez, daima konfor alanı içerisinde kalmak ister. 

( Bkz: Konfor alanı nedir? Dışına nasıl çıkılır?

Çevrenizde gördüğünüz yıllardan beri aynı hayat tarzını yaşayan insanlar bu sebepten ötürü aynı hayatı yaşarlar.

 • Bilinç ve bilinçaltını bilgisayara benzetirsek bilinç; Ram bilinçaltı ise; harddisktir. Yani geçmişe dair tüm bilgilerimiz bilinçaltında saklıdır .

 • Bilinçaltı gerçekle, gerçek olmayanı ayırt edemez. Bunun en basit şekilde anlamanın yolu eğer gözlerinizi kapatır ve zihninizde limon hayal ederseniz ağzınızın ekşidiğini hissedersiniz.

 • Bilinçaltı kararsızlığı sevmez. Bu yüzden isteklerimizi veya kabul etmek istediğimiz kendimiz hakkındaki gerçekleri  ” kesin bir dille ” söylemeliyiz .

 • Bilinçaltı inançlarının, büyük çoğunluğunu 0-7 yaş arasında tamamlar.

Örnek:  Çocukken 3 yaşınızdayken bir vazo kırdığınızı varsayalım. Bu vazoyu kırdıktan sonra annemiz geldi ve size bağırmaya başladı. İşte tam bu anda, hissettiğiniz duygu, ” Suçluluk duygusudur” ve siz artık bu noktadan sonra suçluluk duygusunu öğrendiniz, bilinçaltımıza kodladınız. Artık 50 yaşınıza da gelseniz, bir suç işleseniz, hissedeceğiniz duygu o 3 yaşında ki vazoyu kırdığınızda hissedeceğiniz duyguyla aynı olacaktır.

 • Bilinçaltı sembollere ve resimlere kelimelerden daha çok tepki verir. Ben bu bilgiyi ilk olarak, “Bilinçaltının gücü” isimli kitaptan öğrenmiştim ve çok etkilenmiştim. Nitekim, bu bilgi sayesinde, zihnimizin dilinin, duygular olduğuna bir kez daha inandım. Çünkü, görüntüler daha çok duyguları uyandırır. 

 • Bilinçaltı tersten duyabilir ve anlayabilir. Cümleleri tersten duyan bilinç için bunları anlamak çok zordur ama bilinçaltı için çok kolaydır. Aslında bilinçaltının bu özelliği “Bilinçaltı nedir?” sorusana verilecek bambaşka bir cevaptır.

 • Bilinçaltının özellikleri nedir? sorusuna verilecek en önemli cevaplardan bir tanesi ise; Bilinçaltının aynı küçük bir çocuk gibi , ısrarcı ve sabırsız olduğudur. Bilinçaltında sadece salt istek vardır. Onun iyi ile kötü, ahlaklı ile ahlaksız gibi ayrımları olmadığı için istediği bir şeyin hemen olmasını ister. Bu bilinçaltının önemli bir yasasıdır.

 • Bilinçaltının abartıcı bir doğası vardır. Özellikle korkuları abartarak kişinin kaygı düzeyini artırır.

( Bkz; Sosyal Korkular Nedir?

Bilinçaltı-korkular
Bilinçaltı zihin nedir?
Bilinçaltı korkuları büyütür.

 • Bilinçaltı ince ayrımları yapmakta zorlanabilir.

Örnek: Bilinçaltı için paranı sokakta düşürmek ile iflas etmek aynı anlama gelebilir. Çünkü her iki durumda, para kaybetme vardır.

 • Bilinçaltı kişinin tutumlarının ve davranışlarını direkt etkiler. Sahip olduğu kayıtlara göre kişinin tepkiler vermesini ve kararlar almasını yönlendirir.

Örnek: Bilinçaltı zihninde  “Ben başarılı bir insanım”  kaydı olan bir insan kendisine başarı getirecek işlere otomatik olarak yönelir, sonuçta başarılı olacak kararlar verir. Ve onu başarıya taşıyacak durumları hayatına çeker.

 • Bilinçaltı, bilinçli zihinden emir alır. Burada, ya siz bilinçli olarak bilinçaltına emirler verirsiniz ya da bunu bilinçsizce yaparsınız ama mutlaka yaparsınız. Eğer bilinçli bir şekilde emir vermeyi başarırsanız bilinçaltındaki verileri değiştirebilir, yeni veriler girebilir ve bilinçaltınızın sizin istediğiniz hayatı geçekleştirmesi için kullanabilirsiniz.

Bilinçaltı Temizliği Nedir? 

Bilinçaltı temizliği, zihnimizden yaşadığımız köyü olayları veya bize zarar veren inançları, düşünceleri silmek demek değildir. Bilinçaltı temizliği en temel düzeyde algı değişikliği, inanç değişikliği yapmaktır.

Mesela sizlere “kendine olan güvenin az, bu yüzden bilinçaltı temizliği yapmalısın” dediklerinde aslında burada kast ettikleri temel nokta, kendine güvenini azaltan inançları, düşünce kalıplarını bulup bunları sana özgüven sağlayacak olan inanç kalıpları ile değiştirmeni söylemektedirler. Kısaca bilinçaltı temizliği dedikleri olay bundan ibarettir. 

Bu konu biraz daha fazla geniş olduğu için ayrı bir makalede daha ayrıntılı anlattım makaleye ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz. 

Bilinçaltı  Telkinleri Nelerdir?  

Hepiniz duymuşsunuzdur; “Birisine 40 kere Deli derseniz sonunda deli olur.”  sözünü, bu söz altında büyük bir gerçekliği barındırır; eğer bilinçaltı zihniniz sizin deli bir insan olduğunuzu kabul ederse, siz gerçek anlamda delirmeye ve o yönde davranışlar sergilemeye başlarsınız.  Nitekim bizlerin hayatını bilinçaltı zihnimizde kayıtlı olan düşünce kalıpları yönetir. 

İşte bu yönden “bilinçaltı telkin”i dediğimiz olay kişinin kendisine sürekli olarak olumlu veya olumsuz şeyler söylemesi ve bilinçaltının, belirli bir zamandan sonra kendisine söylenen olumlu veya olumsuz şeyleri kabul etmesidir.

Çoğunuz internette 21 gün kuralını görmüşsünüzdür. 21 gün kuralının da asıl sebebi bilinçaltının belli bir süreden sonra kendisine söylenen cümleyi doğru kabul etmesidir. Bazı kişisel gelişim uzmanları ve psikologlara göre bu süre 40 günü bile geçmektedir.

Bilinçaltı programlama teknikleri sadece kendimiz için kurduğumuz olumlu cümleler ile olmaz. Biz bu telkinlere siyasi parti propagandalarında, büyük marketlerin reklamlarından  alırız. Buna subliminal telkin de denmektedir. 

Ayrıca toplumda sık görülen bir telkin çeşidi de “Aile bireylerinin çocuklarını diğer ailelerin çocukları ile kıyaslamasında yatmaktadır. Falancanın çocuğu matematik zekiymiş  dediğiniz anda karşınızdaki çocuğunuzu onu diğer insanlar ile kıyaslayaraktan ona yetersizlik telkini vermiş oluyorsunuz ve malesef küçük çocukların bilinçaltı zihinleri bunu hemen kabul ediyor, çünkü bilinçaltı zihinleri henüz yeterince gelişmemiştir.

(Bkz: Değersizlik duygusu nasıl oluşur?

Bilinçaltı telkinlerini siyasilerin nasıl kullandığına kısaca bir örnek vermem gerekirse daha yeni İstanbul büyükşehir başkanı olmuş  Ekrem İmamoğlu’nun “Her şey çok güzel olacak” telkinini örnek olarak verebilirim. Bu telkin olumlu bir telkindir.

Bu telkini biz farkında olmasak da yüzlerce kez duymuşuzdur. Belirli bir süreden sonra zihin bu telkini sorgusuz sualsiz kabul etmeye başlamaktadır.

(Bkz: Bilinçaltı telkin sözleri örnek

Bilinçaltı  Programlama

Bilinçaltı  zihin,  yukarıdaki yazımızda bahsetmiş olduğumuz gibi,  sürekli maruz kaldığı telkinleri belirli bir süreden sonra doğru kabul eder. O telkinin doğru olup olmadığına bakmaz. Bilinçaltı programlama denilen olay ise, bilinçaltı zihne, sürekli olaraktan doğru telkinleri vermemiz, bilinçaltı zihnin verdiğimiz bu telkinleri bir inanç haline getirme olayıdır.

Örnek; Hazırlandığımız Yks sınavında istediğimiz puanı aldığımızı hayal etmek. Bilinçaltımızın kabul etmesini istediğimiz düşünceleri, ses kaydı yapıp onları sürekli olarak dinlemek. Bu eylemler bilinçaltı programlamada sizlere yardımcı olsa da çok fazla etkisi olduğu söylenemez. 

Bilinçaltı zihninize istekleriniz doğrultusunda, düşünceler yerleştirmek için, en etkili yol; ” Hayatın içine girmektir.”  Mesela, siz zenginlik bilincine mi sahip olmak istiyorsunuz, o zaman gidin ve ticaret yapın. Nitekim, aynanın karşısında ” Ben zenginim, benim param var” tarzında olumlamalar yaparak, inanç cümleleri oluşturmanız gerçekten zordur. Çünkü, aynanın karşısına geçip ben zenginim dediğinizde, bilinçli zihniniz oradan çıkar der ki ” Eee paran nerde? Daha araban bile yok ” Neticede ise, sizler kendi kendine telkin doğrultusunda yaptığınız çalışmalardan hiçbir verim alamazsınız. Ancak, ticaret yapsanız ve 1 milyon TL  para kazansanız, işte o zaman, zengin olduğunuza, inanmaya başlarsınız. 

Bu yüzden hayattan kaçmayın. Evinizde oturarak olumlamalar , kendi kendine telkinler yaparak hiçbir yere varamazsınız. Hayatta bazı varlıkları kazanmak için hayatın içine girmeniz gerekir. 

( Bkz; Cesaret en büyük güç göstergesi

Bilinçaltı Zihin İle İlgili Kitap Tavsiyeleri

Şimdi öncelikle sizlere tavsiye edeceğim ilk kitap benimde baştan sonuna kadar okumuş olduğum ve ” Bilinçaltı “kavramının tüm her şeyi ile,  ele alan bir kitap. Kitabın yazarı Joseph Murphy, kitabın ismi ise; BİLİNÇALTININ GÜCÜ.  Bu kitabı okuduktan sonra kafanızda bilinçaltı kavramına dair hiçbir şey kalmayacaktır.

Sizlere tavsiyem bu kitabı kesinlikle okuyun. Hatta okuduktan sonra bir köşeye bırakmak yerine baş köşenize bırakın ve tekrar tekrar okuyun. Kitaptaki bilgiler o derece gerçek ve uygulanabilir. Çünkü bilinçaltı kavramını ben bu yazımda çok az bir kısmına değindim ancak bilinçaltı zihnin her şey ile bağlantısı var. Mesela hastalıklar ile, Joseph murphy’in kitapta da belirtiği gibi;  Zihinde hastalık olmadan bedende bir hastalık olmaz.” 

Bilinçaltının Gücü – İncelemek İçin Tıklayın!

Sizlere tavsiye edeceğim ikinci kitabın ismi de; Napoleon Hill tarafından yazılmış ” DÜŞÜN VE ZENGİN OL ” kitabıdır. Bu kitabın ismine bakıp,  ön yargı ile yaklaşmayın. Bu kitap sizlere sıradan bir insan ile başarılı bir insanın bilinçaltı zihninin nasıl çalıştığını anlatacaktır.

Düşün ve Zengin Ol – İncelemek İçin Tıklayın!

Bilinçaltı / S.S.S 

Bilinçaltı Davranışı Ne Demek? 

Bilinçaltı davranışı, en temel düzeyde farkında olmadan, pek fazla odaklanmadan gerçekleştirdiğimiz davranışları ifade eden bir kavramdır. Nitekim hayatımızdaki davranışlarımızın çoğunu bilinçaltı zihnimiz biz farkında olmadan gerçekleştirir.

Mesela araba sürmek buna en güzel örnektir. Kişi ilk başta arabaya sürmeyi öğrenince arabayı çok dikkatli kullanır. Ancak belirli bir zaman diliminden sonra, araba sürmeye dair tüm refleksleri kaptığı için odağını pek fazla vermeden araba sürebilir. İşte bilinçaltı davranışı budur.  

Bilinçaltı Örnekleri Nelerdir? 

 • Bilinçaltının  en temel özelliklerinden bir tanesi bir kayıt deposu olmasıdır.

Bilinçaltına dair bir örnek vermem gerekirse kişinin bir parfüm kokusu ile birlikte eski eşini veya sevgilisini hatırlaması diyebilirim. Nitekim bu durumu sizde yaşamış olabilirsiniz. Unuttuğunuz, aklınıza hiç gelmeyen o eski sevgilinizi veya eşinizi onun kullandığı parfüm ile bir anda hatırlayabilirsiniz. Bu durum alışveriş merkezleri gibi yerlerde kişinin çok fazla başına gelebilmektedir. 

Bilinçaltımı Nasıl Etkileyebilirim? 

Bilinçaltını etkilemenin en temel yolu hipnoz yöntemidir. Ancak bu yöntem için bir psikologa ihtiyaç duyabilirsiniz. Bununla beraber sabahları uyandığımız vakitler ve gece yatmadan önceki vakitler bilinçaltımızı etkilemek için en uygun zaman dilimleridir. Çünkü bu zaman dilimlerinden bilinçli zihnimizin üzerimizdeki hakimiyeti oldukça azdır.

“Bilinçaltı Nedir? Bilinçaltı Makale!” başlıklı yazımın sonuna geldik. Umarım sizlere yardımcı olabilmişimdir. Kafanıza takılan yerleri yorum kısmında belirtebilirsiniz. 

“Bilinçaltı Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey” üzerine 11 yorum.

 1. Çok yararlı bilgiler vermişsiniz. Çok fazla fark edilmeyen fakat aslında bütün hayatımızı şekillendiren şey beynimizdir.

  1. Kesinlikle , doğru söylediniz . Bizler sadece bilinçli zihnimiz ile duygularımızın , düşüncelerimizin farkındayız . Ancak farkıda olmadığız düşüncelerin , duyguların bizleri nasıl yönettiği’dir . Bunu anlamamız için zihni ve beyni iyi anlamamız gerekir .

   1. Yüreğimin en samimi yerinden gelerek söylüyorum bana yaşattığınız bu gelişimi ömrüm boyunca unutmayacağım Edirne’de bulunursanız sizin gibi değerli bir insanla tanışmak isterim oğlumun ve benim geleceğime dokundunuz TEŞEKKÜR EDERİM.

    1. Rica ederim hasan bey , sizlere faydam dokundu ise ne mutlu bana . Bu güzel yorumunuz için bende teşekkür ederim .

 2. Geri bildirim: Kitap Okumak İstiyorum ,Ama Başlamıyorum , Neden ? | Filozofadam.com

 3. Ben şuan aklımı kaybetmekten çok korkuyorum.ve bu düşünce hayatımı inanılmaz kötü hale soktu ? anlayamadığım şey ise ben şimdi kenme nasıl bir telkin vermeliyimki bu düşünceden kurtulabileyim?cevapladığınız için şimdiden teşekkürler

  1. Bu tarz bir korkuya karşı, kendinize telkin vermeniz çok yanlış olur; çünkü kendinize telkin verdikçe bu korku içinize daha çok yayılır. Bu korkuyu karşı yapmanız gereken şey; ondan kurtulmaya çalışmak yerine onun varlığı kabul etmektir ve o korkuya rağmen hayatınıza devam etmektir.

 4. Yazınızda çekim yasasından bahsetmişsiniz çekim yasasını doğru buluyormusunuz? sizce bağlayıcılığı var mıdır?

  1. Çekim yasasına Katılmiyorum. Nitekim Çekim yasasına göre hayatındaki her şeyden sen sorumlusun. Mesela başına bir hastalık mı geldi? Çekim yasasına göre bu senin suçun. Peki neden senin suçun? Çünkü evrene negatif enerji gonderdin. Peki bu ne kadar doğru? Bilimsel yanı ne? Bu hayat sadece enerji üzerine mi işliyor? Bu ve benzeri soruların hepsi mualla bu yüzden çekim yasasına katılmıyorum.

 5. Geri bildirim: Bakımlı Erkek Olmanın Yolları! Bakım Erkek Nasıl Olunur? | ERKEK GİYİM REHBERİ

Bir cevap yazın