Herkesin Merak Ettiği O Konu Bilinçaltı Temizliği

Bilinçaltı temizliği kavramı birçok kişi de merak uyandıran “Acaba gerçekten hafızam temizlenir mi? Olumsuz düşüncelerden kurtulabilir miyim?” Diye insana sorular sordurtan bir kavramdır.  Öyle ki birçok insan bu kavramın daha fazla detayını öğrenebilmek için “Bilinçaltı temizliği yaptıranlar”  diye Google üzerinden aramalar bile yapmaktadır. Bu da bize aslında bilinçaltı temizleme konusunun insanlar tarafından çok fazla merak edildiğini kanıtlamaktadır. 

İşte bu noktada  sizlere bilinçaltı temizliği nedir? Sorusunun cevabını genel olarak dan vermeye çalışacağım. İlk olaraktan “Bilinçaltı temizliği nedir?” Sorusuna cevap verelim. 

YAZI İÇERİĞİ ;

Bilinçaltı Temizliği Nedir? 

İlk başta şunu açıklığa kavuşturalım; Bilinçaltı temizliği demek, yaşadığınız olayları veya verileri bilinçaltı zihninizden silmek demek değildir. Birçok kişinin bilinçaltı temizliği veya bilinçaltı temizleme kavramlarından algıladıkları  şey tamamen budur.  Ancak dostlar bilinçaltı temizliği demek yıllar içerisinde oluşmuş ve bilinçaltınızda birikmiş olan değersizlik, yetersizlik, suçluluk, güvensizlik gibi olumsuz  duyguların değerlilik, yeterlilik gibi olumlu duygulara dönüştürülmesidir.  

  • Yani bilinçaltınızdan herhangi bir şey silmek demek değildir. Sadece bilinçaltını yeniden programlamadır. 
bilinçaltı-temizliği
Bilinçaltı yeninden programlama

Peki bilinçaltı zihin nasıl yeniden programlanır? Veya bilinçaltını yeniden programlamak diye bir şey mümkün müdür? Eğer bilinçaltını yeniden programlamak bilinçaltını temizlemek ise bilinçaltı temizleme yöntemleri nelerdir? Gelin hep birlikte bu soruların cevaplarını inceleyelim.

Bilinçaltı Temizleme Yöntemleri 

Dostlar bilinçaltını temizlemenin yani yeniden programlamanın en etkili yolu kendinize kanıtlar göstermektir. Diğer yöntemlerin birçoğu bilinçaltını yeniden programlama da etkisizdir. Peki neden? Mesela bilinçaltı programlama da olumlama tekniğini ele alalım.  

Bu teknikte bilinçaltınızı yeniden programlamak için yapmanız gereken bir kağıda olumlamalar yazmak ve ortalama bir ay boyunca bu olumlamarı tekrar etmektir.

Örnek:

  • Ben değerliyim
  • Ben özgüvenliyim
  • Ben zenginim gibi.

Olumlama tekniğine göre siz bir kağıda yazmış olduğunuz bu tarz cümleleri belirli bir süre tekrar ederseniz, artık bu cümleler sizin bir inancınız olur ve neticede bilinçaltınızı yeniden programlamış olursunuz. Ancak dostlar bu teknik her  ne kadar doğru olsa da  olumsuz tarafı çok fazla etkisiz olmasıdır. Bu etkisizliğin sebebi ise bu teknikte  herhangi bir duygunun olmamasından kaynaklanır. Ne demek istiyorum? Örnek üzerinden açıklıyım;

Mesela siz aynanın karşısına geçip “Ben özgüvenliyim” dediğiniz zaman orada bir duygu yoktur. Yani orada özgüven duygusunu hissedemezsiniz. Özgüven duygusunu hissedemediğiniz için de bilinçaltı düzeyde kendinizin özgüvenli olduğuna dair bir inanç gelişmez. Çünkü bilinçaltının bir düşünceyi inanca dönüştürmesi için o düşünceyi hissetmeye ihtiyacı vardır. Bu bilinçaltının bir özelliğidir. 

İşte be bu yüzden diyorum “Bilinçaltı temizleme yöntemleri”nde veya bilinçaltını yeniden programlama da en etkili yol kendinize kanıtlar göstermektir. Peki kendinize kanıt göstermek ne demektir? 

Şimdi dostlar şu şekilde düşünün; çok korktuğunuz bir korkunuz var ve siz gittiniz o korkunuzla cesur bir şekilde yüzleştiniz diyelim. Sonrasında kendinizi daha fazla özgüvenli hissetmez misiniz? Aynı şekilde kendinizin özgüveni yüksek bir insan olduğuna biraz daha fazla inanmaz mısınız? Pek tabii inanırsınız. 

Peki neden? Çünkü siz korkularınızla yüzleşerekten bilinçli zihninizle kendinize, kendinizin özgüveni yüksek bir insan olduğunu zaten kanıtlamış durumdasınız!  

Şu şekilde düşünün dostlar; mesela yolda yürüyorsunuz ve bir tane kız size bakış attı, sonra biraz daha ilerlediniz ve bir kız daha size bakış attı, sonra biraz daha ilerlediniz bir kız daha size bakış attı. Belirli bir noktadan sonra artık sizde nasıl bir inanç oluşmaya başlar? Yüksek ihtimalle “Yakışıklı” olduğunuza dair bir inanç oluşmaya başlar. Çünkü çevrenizdeki insanların davranışları bu yönde ve bu davranışlar size “yakışıklı” olduğunuzu kanıtlamaktadır. 

İşte bu yüzden sevgili dostlarım, bilinçaltınızı yeniden programlamak istiyorsanız kendinize kanıtlar gösteriniz. Mesela özdisiplin inancınızı mı geliştirmek istiyorsunuz? O zaman gidin ilk başta öz disiplini yüksek bir insan olduğunuzu kendinize kanıtlayın.

Misal sabah 5’de kalkmaya kendinizi programladıysanız eğer sabah 5’de ayakta olun. Veya günde 5 saat bir konu üzerinde çalışmanız mı gerekiyor? O zaman günde 5 saat o konu üzerinde çalışın.

Zaten siz bu şekilde yaptıkça, hiçbir şey yapmanıza gerek kalmadan özdiplinli bir insan olduğunuza dair inancınız gelişecektir.

Kısacası bilinçaltı temizliği nedir? Ve bilinçaltı temizleme yöntemleri nelerdir?  Sorularının  cevabı genel olaraktan bu kadardır. Umarım sizlere yardımcı olabilmişimdir. Aklınıza takılan yerleri yorum kısmında belirtebilirsiniz. 

(Bkz: Bilinçaltı Nedir? Bilinçaltı Özellikleri

Bir cevap yazın