İlgi Bağımlısı Kadınlar Kimdir? İlgi Bağımlılığı

İlgi bağımlılığı / İlgi bağımlısı kadınlar kimdir? 

Doğada yaşamın neticesinde dünya üzerinde bulunan her iki insan cinsiyetinin  kendilerine özgü farklı istekleri oluşmuştur. Erkeklerin en büyük isteği güç sahibi olmak iken kadınların en büyük isteğinin güç sahibinin yanında olmak istemesi gibi. Cinsiyetlerin içinde olan istekler, dünyaya geldikleri andan itibaren özlerinde vardır ve büyüdükçe daha çok belirginleşir. Bizlerde bu isteklerimiz doğrultusunda hayatımızı şekillendirir onların peşinden gideriz.

Burada bahsettiğim istek kavramı her iki cinsiyetin kendine özgü ortak istekleridir. Mesela her erkeğin güzel kızlarla birlikte olmak istemesi ve her kadının en çok ilgiyi görmek istemesi gibi. Özetle cinsiyetlerin kendilerine özgü ortak istekleri diyebiliriz.

Bu makalemde isteklerimiz nedir? Bu istekler nereden gelir? Gibi konulardan değil, kadınların doğasında bulunan ilgi görme isteğinin bazı kadınlar tarafından abartılmasından, bu ilgi görmeyi abartmalarının asıl sebebinden, bahsedeceğim.

Beğenilme İhtiyacı

Beğenmek, beğenilmeyi istemek insanın doğasında var olan doğal duygulardır. Bu duygular dünya üzerinde yaşayan tüm insanların içinde vardır. Öyle ki amazon ormanlarında yaşayan insanlar bile kendilerini hemcinslerine ve karşı cinse beğendirmek için bazı davranış ve ritüellerde bulunurlar.

ilgi-bagımlısı-kadınlar-kimdir

İlgi görmek, beğenilmek biz insanlar için bu hayat pastasının kreması olmalıdır, pastanın kendisi değil. Demek istediğim beğenilmeyi, ilgi görmeyi hayatımızın merkezine koymamalıyız. Çünkü her isteğin fazlasının zararı olduğu gibi ilgi görme isteğinin de fazlası insana büyük zararlar verir. Ve şu şekilde bir gerçekte var ki  biz insanlar, dünya üzerindeki diğer 7 milyar insan gibi doğan, büyüyen ve sonunda ölen canlılarız. Bu kadar abartılmış ilgi görme ihtiyacı niye?

Günümüz modern toplumunda, sosyal medya illeti yüzünden öyle bir kadın sınıfı türedi ki sadece “ben, benn, bennn” diyen, hayattaki tek amacı elindeki mevcut  güzelliği ve vücudu sayesinde beğeni ve ilgi toplamak olan bir kadın türü (!) Emin olun azımsanmayacak kadar çoklar. Çünkü günümüzün en popüler teknolojisi telefon ve bu telefonun içindeki uygulamalar “Instagram, Twitter, Facebook ve daha yüzlercesi ” tamamen kadına hizmet etmekte ve kadınların doğasında var olan ilgi görme isteğini hat safhaya ulaştırmaktadır. Sebebi ise sosyal medya prensesleri ve prede arkası hayatları , makalemde bahsetmiştim  ama kısaca burada tekrardan değinmek istiyorum.

Sosyal Medya Kadınların İlgi Görme İhtiyacını Nasıl Zirveye Taşıdı?

Biz erkekler, bir kadının sadece dış görünüşünden etkilenerek o kadına duygusal yatırım yapar ve onunla birlikte olmak isteriz. Bu erkeklerin doğasında vardır. Biz erkekler için kadını kariyeri, özgüveni, maddi gücü ve diğer özellikleri önemsizdir. Bizleri bir kadında etkileyen en önemli unsur dış görünümdür. Bu yüzden erkekler, sosyal medyadan yüzlerce kadına yürüyebilir, çünkü kadının profiline girilir, bakılır güzelse mesaj gönderilir. Ancak biz erkeklerde çalışan beğeni mekanizması ile kadınlarda çalışan beğeni mekanizma aynı değildir. Kadınlarda dış görünüme önem verirler ama onların erkeklerde aradıkları çok daha farklı kriterlerde vardır. Mesela duygusal güç, özdeğer yüksekliği, maddi güç, hayatta kalma gücü gibi özellikler.

Anlayacağınız kadının bir erkeği tercih etme kriteri çok daha karmaşıktır. Çünkü en temel düzeyde kadın bir erkeğe daha güçsüzdür ve kendisinden daha çok seveceği çocukları dünyaya gelecektir. Kadın bilinçli zihni ile  farkında olmasa da bilinçaltı düzeyde, çocuklarına ve kendisine iyi bir koruyucu olabilecek bir eş adayı arar. Bu yüzden bilinçli zihinleri ile soyut kavramlara önem verirler.

( Bkz: Zihin nasıl çalışır?

Hiçbir erkeğin sosyal medya profili o erkeğin gerçek anlamda duygusal gücünü, özdeğerini, hayatta kalma becerisi gibi erkeksi özelliklerini göstermez. Kadınlar bunları sosyal medya fotoğraflarında göremedikleri için hem gerçek hayatta hem de sanal hayatta bir erkeğe mesaj atmazlar, yani yürümezler.

Kadın ve erkeğin beğeni mekanizmalarının farklı çalışması yüzünden, kadınlar sosyal medyada, paylaştıkları fotoğraflar ile DM kutularına gelen mesajlar ile paylaştıkları fotoğrafların ve gönderilerin altına gelen yorumlar ile sosyal medyada çok büyük ilgi görürler, erkekler ise ilgi görmeyi geçtim karşı cinse mesaj atarlar ve büyük ihtimalle de görüldü mesajı alırlar bu da erkekleri aşağılık psikolojisine sürükler.

Kadınların sosyal medyada çok fazla ilgi görmesi bazı kadınlarda bağımlılık, ilgi bağımlılığı, (ilgi görme manyaklığı) oluşturmuş ve ilgi görmeyi hayatının merkezine koymuş bir kadın sınıfı oluşmuştur. Bu kadın sınıfının hayattaki en büyük amacı: Daha fazla ilgi görmek, daha fazla beğenilmek, daha daha fazla ilgi görmek olmuştur.

İlgi Bağımlısı Kadınlar Kimdir? İlgi Bağımlısı Kadınların Özellikleri Nelerdir?

Bu kadın sınıfının en büyük özelliği: Dünya kendi etraflarında dönüyormuş gibi davranmalarıdır. Bu özelliklerini gerek sosyal medya paylaşımlarından gerek gerçek hayattaki davranışlarından anlayabilirsiniz.

Bu özelliklerinin oluşmasındaki en büyük sebep  yukarıda bahsetmiş olduğum üzere sosyal medya yüzünden çok fazla gereksiz ilgi görmeleridir. Gördükleri bu gereksiz ilgiler neticesinde içlerinde var olan ilgi görme isteğini büyük bir egoya dönüştürüyorlar ve dünyanın kendi etraflarında döndüğünü düşünmeye başlıyorlar. Bu yüzden  gerek sosyal medyada olsun, gerek real hayatta olsun saçma davranışlar sergiliyorlar. Çünkü yaptıkları davranış ne kadar saçma olsa da  o saçma davranışa alkışlayacak bir şakşakçı hemen arkalarında duruyor.

Bu kadın sınıfının en belirgin ikinci özelliği ise: ilgi görmekten haz almaları ve ilgi görmeye bağımlı hale gelmeleridir. İlgi görebilmek için her şeyi yapabilirler. Mesela bir erkekten hiç hoşlanmasalar da o erkeğe gülümseyebilirler, yürüme davetiyesi atabilirler. Amaçları sadece hoşlanmadıkları o erkekten ilgi görmek ve egolarını tatmin etmektir. Sanal ortamlarda özellikle Instagram ve Twitter’da ilgi görme bağımlılıklarını tatmin edebilmek için sürekli olarak paylaşımlarda bulunurlar. Aldıkları her beğeni, her yorum, her mesaj onların bu hayattaki var olma sebebi haline gelmiştir (!)

Günümüz toplumunun en büyük ilgi açlığı çeken ve ilgi görme bağımlısı olmuş kadınına örnek vermemiz gerekirse bu kişi tabi ki de 3 milyon takipçisi olan hanımefendidir.  Yaptığı boş paylaşımlar ve paylaşımlarında sergilediği davranışlar tam anlamı ile ilgi görmeye bağımlı olmuş bir kişinin tüm özelliklerini sergilemektedir.

Konu dışı olacak biliyorum ama yine de merak ediyorum bu kadını takip edenler, neden takip ediyor? Düşünün bir insan var ve o insan sadece ben şöyle hayat yaşıyorum, ben böyle hayat yaşıyorum diyerek den kelimenin tam anlamı ile görgüsüzce paylaşımlar yapıyor ve insanlar da bu kadının tüm bu şahane (!) hayatını izlemek için can atıyor. Gerçekten çok garip!

Twitter Saçmalığı

Yukarıda bahsetmiş olduğum üzere bazı kadınların ilgi bağımlısı olmasının en büyük sebebi “sosyal medyadır” demiştim. Sosyal medyada ilgi görmek için kullanılan ve ilgi görmeyi en çok kolaylaştıran uygulama ise aralıksız Twitter’dır. Çünkü Twitter algoritması gereği bazı kadınları tam anlamı ile ilgi manyağı haline getirecek yapıya sahiptir.

Gelin bu gerçeği paylaşılan twitler ile inceleyelim:

ilgi-bağımlılığı

Paylaşımlarda görmüş olduğunuz üzere, paylaşılan twitler ne kadar anlamsız olsa da beğeniler, yorumlar hava da uçuşuyor ve DM kutusuna yeni gelen mesajlar ile birlikte, ilgi bağımlısı olan arkadaşımız dopamin shot’ı dikmiş oluyor.

Anlayacağınız, Twitter’ın ilgi bağımlısı olmuş kadın sınıfının oluşmasında çok büyük etkeni vardır. Twitter’ın topluma verdiği diğer en büyük zarar ise kadın, erkek fark etmeden toplumun bazı kesimlerini aptallaştırmasıdır ! Böyle bir kanıya nasıl vardığımı sorabilirsiniz ? Cevabım ise aşağıda paylaşılan twitler ve bu twitleri paylaşan insanların yaşları olur:

Bana lütfen birisi lütfen açıklasın! Bu paylaşımlar nedir?

 • Beyler kızları neden üzüyorsunuz?
 • Bu beyler kesin halı sahaya gidiyorum deyip, kızlarla takılmaya gidiyordur.
 • Hiç flörtü olmayanlar gece yatarken ne düşünüyor?
 • Makyaj yapmadan dışarı çıkan kız var mı?
  • Vs …

Bu paylaşımları yapan insanlar, 20 küsürlü yaşlarında ve gerçek anlamda her gün bu şekilde boş ve gereksiz paylaşımda bulunuyorlar. Yok beyler, yok kızlar, aşk, bir erkekte olması gereken özellikler nelerdir? Vs. Bakın canım kardeşlerim, burada şu konuya açıklık getirelim: “HAYAT, PENİS VE VAJİNA’DAN VEYA İLGİ GÖRMEKTEN İBARET DEĞİLDİR !” 14 , 15 yaşındaki kardeşlerimiz belki hayatı vajina ve penisten ibaret zannedebilirler ve ben onları doğal karşılarım çünkü hayata yeni giriyorlar ve çok meraklılar. Ancak bu 20 küsürlerine gelmiş, hatta 30 küsürlerine gelmiş insanların sosyal medyada bu tarz aptalca paylaşım yapmaları gerçekten morel bozucu! 

Toplum olarak her ne kadar farkına varmasak da sosyal medya insanların kanına girmiş ve tam anlamı ile kendisine bağlamış durumda. İnsanlar kadın, erkek fark etmeden kendilerine hiçbir şey katmayan sadece zarar veren bu uygulamaların arasında kendi cinsiyet kimliklerine dair her şeyi kaybediyor ve üstüne eğlendiklerini zannediyorlar. Ne kadar acı bir durum!

Bu Kadın Sınıfına Karşı Nasıl Davranılmalı?

İlk olarak ilgi bağımlısı  kadınlar hakkında şu gerçeği anlamamız gerekiyor: İlgi bağımlısı kadınlar sosyal medyadan gördükleri yoğun ilgiden ötürü bir ütopya oluşturmuşlar ve bu ütopya içerisinde dünyanın kendi etraflarında döndüğünü zannederek yaşıyorlar. Yani onlar için yaptıkları her hareket, her davranış, söyledikleri her söz tamamen doğru ! Farklı bakış açısından bakmaları mümkün değildir. Çünkü yaşadıkları ütopya içerisinde bir sürü erkek, ne kadar aptalca davransalar da onlara şakşakçılık yapmaktadır. Belki benimle birlikte olur diye (!) Bu yüzdendir ki sizlere vereceğim en önemli tavsiye: ilgi bağımlısı kadınlar ile ister sanal hayatta olsun, ister real hayatta olsun fark etmez, eğer karşılaşırsanız:

 • Uzak Durun: Uzak durun, çünkü bu kadınların hayatlarında ki tek amacı; yukarıda da bahsetmiş olduğum üzere daha fazla ilgi görmek, daha daha fazla ilgi görmektir. Hayatlarının merkezine ilgi görmeyi koydukları için herhangi bir konuda konuşucak konuları, yani size katacakları bir değer yoktur.
 • Herhangi bir konu hakkında kesinlikle tartışmaya girmeyin: Sosyal medyada görüyorum ilgi bağımlıları ile tartışmaya girmiş olan insanları ve gerçek anlamda anlam veremiyorum, neden bu tarz bir kadınla tartışmaya girdiklerini. Çünkü ilgi bağımlısı olmuş bir kadına siz hiçbir şey anlatamazsınız. Nedeni ise onun arkasında onu her saniye alkışlayacak bir şakşakcısının olmasıdır. O kadın o anda isterse dünyanın en aptalca düşüncesini savunsun bilin ki yine de onun arkasında bir sürü erkek var: onu alkışlayacak ve haklısın diyecek. Bu yüzden ister sosyal medyada olsun ister gerçek hayatta olsun kesinlikle tartışmaya girmeyin, anlatamazsınız anlamazlar …
 • İlişki Düşünmeyin: Bir kadının ilgi bağımlısı olduğunu anladığınız anda yukarıda söylediğim üzere yavaş yavaş orada uzaklaşın. Kadın fiziksel görünümü sizi etkileyebilir güzel duygular hissedebilirsiniz ama yine de oradan uzaklaşın. Çünkü bu tarz bir kadınla yaşayacağınız ilişkide sadece sürünürsünüz.
 • Sosyal medya hesaplarınızdan çıkartın: Kadın erkek fark etmez; eğer kullandığınız sosyal medya uygulamalarında “yok beyler, yok kızlar vs.” tarzında saçma paylaşımlar görürseniz derhal o kişiyi takipten çıkın, çünkü zihninize ne verirseniz, zihniniz onu kabul eder. Bu tarz paylaşımlar ile zihninize sadece hayatın vajina ve penis etrafında döndüğü sinyallerini gönderir ve zihninizi bir çöplüğe dönüştürürsünüz. Sosyal medya kullanıyorsanız kendi yararınız için kullanın. Mesela düşünce sayfalarını, dil öğrenme sayfalarını veya girişimcilik ile ilgili sayfaları takip edin. Belki girişimcilik sayfalarından kapacağınız bir düşünce sizin hayatınızı değiştirecek.
 • Bakış açınızı değiştirin: Sosyal medyada ilgi bağımlısı kadın sınıfının genellikle yüksek takipçisi vardır. Bu yüksek takipçi de sosyal medyadan bazı insanları, bu tarz kadınların yüksek takipçisinden ötürü bir şey zannetmelerine yol açmaktadır. Aynı yüksek takipçili vasıfsız youtube ünlülerini toplumun bir şey zannetmesi gibi. İlgi bağımlısı olmuş kadınlar hayatlarının merkezine ilgi görmeyi koydukları ve sürekli olarak gereksiz ilgiye tabi oldukları için kendilerini geliştirme ihtiyacı hissetmezler. Belki beden yaşları büyüktür ancak zihnen yaşları 15, 16 yaşındaki hayata yeni girmeye başlamış ergenlerin ki ile aynıdır. Bu yüzden bu tip kadınları gerçek hayatta ve sosyal medyada gördüğünüz de “beden yaşını tamamlamış ancak zihnen daha küçük yaşta olan bir hanım kardeşimiz” olarak bakmanız daha yerinde bir bakış açısı olacaktır.

“İlgi bağımlısı kadınlar kimdir? İlgi bağımlılığı” başlıklı makalemizin sonuna geldik. Umarım sizlere faydalı olabilmişimdir. Diğer makalelerde görüşmek üzere…

admin

Zihin ve ilişkiler konusunda , sizlerin adına içerikler üreterek , sizleri duygusal ve zihinsel anlamda daha güçlü bireyler yapmayı amaçlıyoruz . Felsefe ve niş konularımızdan haberdar olabilmek için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edin .

3 thoughts on “İlgi Bağımlısı Kadınlar Kimdir? İlgi Bağımlılığı

  • Ekim 10, 2019 tarihinde, saat 7:34 pm
   Permalink

   gerçekten mantıklı ve doğru şeyler yazmışsınız diğer makalelerinizde okumaya değer. güzel samimi bir sayfanız var

   Yanıtla
   • Ekim 10, 2019 tarihinde, saat 4:57 pm
    Permalink

    Teşekkürler kardeşim

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir