Kolay Yoldan Zengin Olmanın Yolu “İddaa Oynamak”

Hayatın içine girmiş, kendi ayakları üzerinde durmaya çalışan her birey,   paranın önemini ve değerini iyi bilir. Nitekim  para yeri gelir konfor olur, yeri gelir güvenlik olur, yeri gelir hayalleri  gerçekleştiren bir araç olur. Paranın işlevi çok geniştir. Hatta dünyayı yöneten insanların bile en büyük gücü paradır. Para bu kadar fazla önem arz eden bir olgu olduğu için insanların para kazanmak için çalışması, emek vermesi, işyeri açması, tasarruf etmesi  vb davranışları sergilemesi  oldukça doğaldır.

İnsanların para kazanmak için   uyguladıkları yöntemler oldukça farklıdır. Bu farklılıklar  arasında önemli olan;  kişinin parayı dürüst bir şekilde kazanması, topluma zarar vermemesi, işçi veya işveren olmasına bakılmaksızın emek vermesi, çalışması gibi davranışları sergilemesidir.  Neticesinde bu davranışları sergileyen  kişi, kazandığı parayı meşrulaştırır ve para kazandığı yöntem sayesinde birçok tecrübe kazanır; ancak  toplumun büyük çoğunluğunun, para kazanmak ve zengin olmak için uyguladığı yanlış bir yöntem var.  Bu yöntem, iddaa oynamaktır. Daha geniş pencereden bakarsak kumar da diyebiliriz.

iddaa-oynamak

İddaa  oynamak veya kumar,  birçok kişi için kolay yoldan zengin olmanın yoludur. Tembelliği yüzünden oturduğu yerden kalkamayan, sabırsızlığı yüzünden tasarruf kavramından haberi olmayan, para kazanma kazanıcam hırsı yüzünde iddaanın gerçeklerini göremeyecek kadar cahil olmuş insanların en büyük umududur, iddaa oynamak. Bir insanda sabırsızlık, tembellik ve cahillik  özellikleri varsa, o kişinin iddaa ile karşılaşması neticesinde büyük bir bahisçi (!) olması, an meselesidir diyebiliriz.  Nitekim  kişiye,  bu üç özellikten en büyük zararı cahillik verir; çünkü   iddaanın ve kumarın,  şans oyunları olduğunu unutmuş ve bu oyunlara “Öğrenilebilen bir iş” gözü ile bakan kişi, bilgisizliğinden kurtulup, iddaanın gerçeklerinini öğrenene kadar çok büyük paralar kaybeder. Sebebi “Ben bu işi biliyorum, çözdüm bu işi” gibi düşüncelerini  şans oyunları ile bağdaştırmasıdır. Unutmamak gerekir ki şans oyunları tecrübe kazanılacak ve öğrenilecek bir iş değildir. Şans oyunlarının matematiği yoktur!

Bugün sizlere,  iddaa oynayan bir insanın  iddaa oynama sebebinden, iddaaya bel bağlamış insanların özelliklerinden, iddaa oynayan kişilerde oluşan “Psikolojik hırstan” ve en önemlisi de kasanın her zaman nasıl kazandığından bahsedicem.

YAZI İÇERİĞİ ;

İnsanlar Neden İddaa Oynamayı Tercih Eder?

İddaa bağımlısı olmuş insanların, düştükleri en büyük tuzak: Kolay yoldan para kazanma isteğidir. Kolay yoldan nasıl zengin olabilirim? diye düşünen bir kişi, eğer iddaanın gerçeklerini bilmiyorsa, iddaa bataklığına balıklama atlayarak dalar; çünkü kişi, iddaa sisteminin gerçeklerini bilmediği için 3 verip 100 alacağını düşünür. Ancak iddaa oynayan insanlar 3 verip 100 alsaydı, zaten şuanda iddaa şirketleri ortada olmazdı. Sadece bu şekilde düşünmek bile  iddaanın nasıl çalıştığını anlamamıza yeter. Ancak iddaa üzerinden zengin olucam diye düşünen kişinin hırsı, bu gerçekliği görmesini engeller. Yani kişiyi bu konuda cahil bırakır.

Anlayacağınız, bir insanın iddaa oynamayı tercih etmesindeki en büyük sebep: Kolay  yoldan para kazanma isteğidir.

İnsanların iddaa oynamayı tercih etmelerindeki bir diğer sebep ise tembel olmalarıdır.  Hayat içerisinde çalışkan ve üretken olan bir insan “Kolay yoldan nasıl para kazanabilirim?” diye düşünmez bile; çünkü çalışan ve çalışmayı seven insan  zaten kazanıyordur. Kazanan insan ise  kolay yoldan para kazanma gibi  düşüncelere girmez; ancak  çalışmaktan nefret eden  ama yine de paraya ihtiyacı olan insanlar “Kolay yoldan para kazanma” gibi düşüncelerin içine girerler.  Bu düşüncenin içine giren ve iddaa konusunda bilgisiz olan bir insan, iddaa bataklığına hızlı bir giriş yapar ve neticesinde kaybeder.

Kolay yoldan para kazanma isteği, tembellik, bilgisizlik gibi özelliklerin yanına birde, sabırsızlık eklenirse, kişinin iddaa ve kumar oynamaması için hiçbir sebep kalmaz ; çünkü kolay yoldan para kazanma isteği ve tembellik kişinin iddaaya başlamasına,  bilgisizlik;  iddaa da her şeyini kaybetse dahi oynamasına devam etmesine, sabırsızlık ise İddaayı hiçbir zaman bırakmamasına neden olur.  Ancak iddaa bağımlısı olmuş kişi, elindeki maddi varlıklarını kaybedip depresyona girerken, kasa her zaman kazanmaya devam eder.

 

Kasa Her Zaman Nasıl Kazanır?

Kasanın her zaman kazanmasının nedeni, insan doğası ile açıklanabilir. Nitekim  iddaa oynayan ve bir gün şansı yaver gidip kazanan kişilerde psikoljik hırs oluşur. Kişide oluşan psikolojik hırs şu düşünceler ile kendisini belli eder:

  • Ben bu işi biliyorum.
  • Ben bu işten çok daha fazla para kazanırım.
  • Üzerinde çok daha fazla çalışırsam , daha da fazla kazanmaya başlarım.
  • Daha  büyük paralar ile daha fazla risk alıp , daha fazla para kazanırım.

Bu ve bunun gibi düşünceler, iddaa oynayan kişilerde kazandıktan sonra ortaya çıkar. Kişi bu düşünceler neticesinde iddaa dediğimiz şans oyununu çözdüğünü varsayar; yani iddaa konusunda kendisine güvenir ve daha da fazla iddaa oynamaya başlar; çünkü  o kişi  kendi aklınca iddaayı çözmüştür; ancak gerçek olan şu ki iddaanın matematiği yoktur. Yani iddaa üzerinde çalışılacak bir iş, proje, meslek  değildir. İddaa şans oyunudur ve iddaa oynatan  şirketler  kişinin kazanma ihtimali çok düşük olacak şekilde iddaayı oynatırlar.  Bu düşük oranlar üzerine iddaa oynayan kişi büyük ihtimalle kaybeder; ancak  kazanan kişi de daha da büyük bataklığa saplanır ve “Ben bu iddayı çözdüm” düşüncesine kapılaraktan, daha da fazla iddaa oynamaya başlar. Neticesinde ise kaybeder.

İddaa üzerine bilmeniz gereken en büyük gerçek: İddaanın bir matematiği olmadığı gerçeğidir.  İddaa; öğrenilcek, üzerinde uzmanlaşılacak  bir iş veya meslek  değidir. İddaa sadece ve sadece bir  şans oyunudur.  Şans oyunlarında ise kişi kazanamaz, kazanırsada  içinde oluşan “Ben bu işi çözdüm.” düşüncesinden ötürü daha fazla oynar ve daha fazla kaybeder.

Çevrenizde iddaa oynayan insanlar var ise şu cümleyi çok duymuşsunuzdur: “Kazanıyorum ama kendimi bir türlü durduramıyorum!  Ah bi kendimi durdurabilsem, kazanacamda durduramıyorum işte.”  Bu sitemler bile bizlere kasanın her zaman kazandığını gösterir; çünkü yukarıda bahsettiğim üzere iddaa  veya kumar oynama neticesinde kazanan bir kişide, psikolojik hırs oluşur.  Psikolojik hırs, istisnasız kumarda para kazanmış her kişide oluşur. Oluşan bu psikolojik hırs neticesinde ise  kumar oynamış kişiler, oynadıkları kumarı çözdüklerini,  aynı teknikleri kullanmaları neticesinde her zaman kazanacaklarını düşünürler. Bu düşüncelerden sonra ise kişi  bir kumar oynuyorsa iki kumar oynamaya başlar. Sonuç olarak da hırsına yenik düşer ve uzun vadede kaybeder.

İnsanlarda, kumarda kazandıktan sonra oluşan “Psikolojik hırs ” istisnasız her insanda oluşur. Bu kazanan insanın doğasında vardır. Bu yüzden diyorum ki “Kasa her zaman insan doğasından  oluşan psikolojik hırstan”  ötürü her zaman kazanır.   Psikolojik hırs insan doğasının gerçeğidir. İnsan doğasında var olan bir özelliği yok edemeyeceğine göre şans oyunlarını oynaması neticesinde kişi her zaman kaybeden olacaktır.

Kolay Yoldan Zengin Olmak Mümkün Mü?

Kolay yoldan zengin olmayı istemek bizlerin doğasında var olan bir şeydir. Yani biz insanlar her zaman  kolaya kaçmak isteriz. Bu duruma ister konfor alanımız ile alakalı diyelim, ister acıyı sevmediğimizden diyelim fark etmez. İşin özünde bizler çalışmaktan, zorlanmaktan hoşlanmayan varlıklarız. İşte iddaa  şirketleri insanların bu zaaflarından faydalanarak, köşeyi dönmektedirler.  İddaa oynayan her insan,  1 verip 10 alacağını düşünerekten oynar. Neticede ise ya kaybeder ya da kazanır ancak psikolojik hırs yaparak daha fazla oynar ve yine kaybeder.  Asla iddaadan kazanamaz.

Bu yüzden ilk olarak şu gerçeği anlayalım: Hayat içerisinde üretmeden, çalışmadan, zorlanmadan herhangi bir maddi veya manevi  varlık kazanamayız. Burada bazılarınız şu şekilde düşünebilir:  “Abi adamlar bir uygulama yapıyor, yaptıkları bu uygulamadan parayı götürüyorlar. Şimdi bunlar kolay yoldan para kazanmıyor mu?” diyebilirsiniz.  Ancak bu şekilde düşünmeden önce dikkat etmeniz gereken nokta: Herhangi bir aplikasyon veya uygulama yapan bir kişinin dünya üzerinde daha önce hiç üretilmemiş bir değer üretmesidir.

Mesela Facebook ortaya çıktığında eşi benzeri olmayan bir sosyal medya uygulamasıydı. Yani Facebook’un kurucusu, dünya üzerinde var olmayan bir değeri üretti. Sonuç olarak da bu uygulamadan çok büyük paralar kazandı. Aynı şekilde, hepimizin bildiği Apple şirketi de  telefon konusunda zamanının en iyi ve ilk farklı tasarımda ki telefonlarını piyasaya sürmüştü ve şuanda Apple şirketi dünyanın en güçlü şirketleri arasındadır.

Bu örneklerden sizlere anlatmak istediğim durum: Hayat, her zaman kendisini keşfeden, yeni değerler üreten, ilkleri bulan insanlara; varlıklarını vermektedir. İnsanın hayat içerisinde var olmayan varlıkları üretmesi, keşfetmesi içinse  çalışması ve öğrenmesi gerekir. Hayat her zaman çalışkan insana varlıklarını vermeye meyildir. Ancak hayat, nefsine yenik düşen,  çalışmak istemeyen, sabretmeyen, öğrenmeyen insanlara hiçbir şey vermek istemez.

Sonuç olarak: Hayat içerisinde kolay para kazanmak mümkün müdür?  Sorusuna  evet diyebiliriz; ancak kişinin hayat içerisinde bir değer üretmesi, kimsenin düşünmediği gibi düşünmesi gerekir. Bu durumları gerçekleştirebilecek insanların ise çalışması, okuması ve kendilerini geliştirmeleri gerekir. Kolay yoldan para kazanmak bu şekilde mümkündür. Yoksa,  iddaa oynayarak, bir maça 10.000 TL basarak falan bu hayatta zengin olmak değil, kuruşa muhtaç hale gelirsiniz.

İddaa Oynamaya Dair Tüm Gerçekler!

  • İddaa, öğrenilcek veya tecrübe sahibi olunacak bir iş değildir.  İddaanın en büyük gerçeği budur. Yani iddaa oynamanın herhangi bir matematiği yoktur. Mesela geçen hafta iki takım maç yaptı, bu haftada maç yapacaklar diyelim. Geçen hafta oynana maçı A takımı kazandığını varsayarsak, bu haftada A takımı kazanır diyebilir miyiz? Diyebiliriz; ancak ortada kesin bir ihtimal yoktur!  A takımının yenmesi tamamen şansa kalmıştır.  İddaa oyunu, daha geniş açıdan bakarsak  kumar,  şans üzerine dönen bir oyundur.  Şans olan bir yerde ise tecrübe olmaz. Nitekim  bugün bir işletme açsanız ve o işletmeniz batsa, siz çok büyük tecrübe kazanırsınız. Nerede yanlış yaptığınızı,  o işin gerçekte nasıl yürümesi gerektiğini vb birçok bilgi öğrenirsiniz; ancak bu durum şans oyunlarında geçerli değildir. Şans oyunlarında kaybettiğiniz de hiçbir şey öğrenemezsiniz!
  • İddaa oynayan ve kazanan herkeste, istisnasız psikolojik hırs oluşur. İddaa Şirketleri, insanlarda oluşan bu psikolojik hırs zaaflarından faydalanır! İddaa veya kumar oynayan insanın, tek çıkışı vardır; o da kaybetmektir.  İddaa veya kumar oynayan kişiler, “Ya kaybederim ya da kazanırım” mantığı ile oynarlar. Ancak fark edemedikleri nokta ise  kazanırlarsa onlarda oluşacak olan psikolojik hırstır. Nitekim, iddaa veya kumar oynan her insan şansının yaver gitmesi neticesinde illa ki kazanır. Ancak esas sıkıntı buradan itibaren başlıyor. Kazanan kişide “Ben bu işi biliyorum, bu işin uzmanı oldum.” gibi gereksiz inançlar oluşur. İşte buna psikolojik hırs diyoruz. Kişide oluşan bu psikolojik hırs neticesinde kişi kendisine iddaa ve kumar konusunda daha fazla güvenir. Neticede daha çok kumar oynamaya başlar ve uzun vadede kaybeder! Buradan anlayacağınız üzere iddaa oynayan kişi hiçbir zaman kazanamaz, daima kaybeder.
  • İddaa oynamak, sadece  paranızı almaz , değerli olan zamanınızı da alır!  İddaa oynayan bir kişi, yaptığı kupona 100 TL yatırdıktan sonra, o kuponu cebine katıp “Bakarız bir ara oynadığımız maçlara” havasında asla olmaz. İddaa oynayan bir insanın tüm güm günü,  oynadığı maçları takip etmek ile geçer; çünkü 100 verdiği kupondan 1000 alma ihtimali olan bir kişinin dikkati, başlar şeyler üzerinde olamaz. Sadece verdiği paraya ve kazanacağı paraya odaklanır. Çevrenizde canlı bahis sitelerinden iddaa oynayan arkaşlarınız var ise dediğimi daha iyi anlarsanız. Onları dikkatle incelerseniz fark edersiniz ki  kafalarını telefonlarından kaldırmazlar; çünkü  tüm dikkatleri verdikleri ve kazanacakları paradadır.
  • İddaa oynamak bir zevk değil, BAĞIMLILIKTIR!  Sürekli iddaa oynayan insanlar “Ben iddaayı zevkine oynuyorum, iddaa bağımlılık yapmaz ” tarzında cümleler söyler ve saçmalar; çünkü İddaa gerçek anlamda kişide bağımlılık yaratan bir oyundur. Nasıl? diye soracak olursanız, size şu şekilde açıklıyım: İddaa oynayan bir kişi, 1 TL verdiği maçtan,  şansı yaver gitmesi neticesinde 10 TL alırsa,  mutluluktan havalara uçar. İşte mutluluktan havalara uçtuğu  bu esnada farkında olmadan kendisini iddaaya bağımlı etmeye başlar; çünkü beyin, dopamin veren maddelere ve olaylara bağımlı olmaya meyillidir. Uyuşturucu bağımlısı olmuş  bir kişinin, uyuşturucu bağımlısı olmasında ki sebep: Uyuşturucu içerisinde bulunan maddelerin, beynin dopamin merkezini çalıştırmasıdır.  Dopamin hormonu salgılayan beyin, kişinin mutlu olmasını sağlar. Neticede ise  kişi kullandığı maddenin kendisini mutlu ettiğini inanaraktan, madde bağımlısı, yani uyuşturucu bağımlısı olur.  İddaa oynayan kişide de mekanizma aynı şekilde çalışır.

Kısacası anlamanız gereken, iddaa oyunlarının veya diğer kumar oyunlarının, size hiçbir zaman kazandırmayacağı, sizlerin cebindeki parayı ve zamanı alacağı, sizi kendisine bağımlı hale getireceği gibi gerçeklerini anlamanızdır.  Bu yüzden kolay yoldan para kazanıcam diye, iddaa veya kumar oyunlarına bulaşmayın. Eğer bulaşırsanız, cebinizdeki tüm parayı kasa alır. Bu  kaçınılmaz bir gerçektir.  Hayat içerisindeki isteklerinize çalışarak, zorlanarak ve disipline girmeniz neticesinde  ulaşacaksınız . Çalışmaktan, ter dökmekten korkmayın. Unutumayın  ki çalışan kişi her zaman kazanandır.

Bu güzel sözü, sadece milletler üzerinden düşünmeyin, şahıslar üzerinden de düşünün

 

Bir cevap yazın