Sosyal Medya Davranışları Üzerinden İnsanları Anlamak !

Günümüz dünyasında sosyal medya uygulamalarını neredeyse her birey kullanmaktadır. İnsan yaşamının en yoğun olduğu bölgelerden tutun, herhangi bir köyün en ücra köşesinde yaşayan insanlara kadar, herkes sosyal medya uygulamalarında belirli davranışlar sergilemektedir.  Nasıl ki gerçek hayatta sosyologlar toplumun davranışlarını inceleyerek, inceledikleri toplumdaki insanlar hakkında bir görüşe sahip oluyorlar ise bizde bugün sosyal medyadaki milyonlarca insanın sergilediği ortak davranışları incelicez.

İnsanların sosyal medya uygulamalarında sergiledikleri davranışlara, doğru bir pencereden bakarsak, insanların gerçek hayatta neye değer verdiklerini, neye göre davranışlarını şekillendirdiklerini, düşüncelerini, isteklerini, tercih kriterlerini  anlayabiliriz.   Nitekim sosyal medya uygulamalarında sergilenen davranışlar; dürüsttür! Çünkü ortada  davranışı engelleyecek duygular yoktur.  Mesela sosyal medya uygulamalarında erkeklerin,  kadınlara dair  sadece fotoğrafta gördükleri yüzüne,  vücut hatlarına bakarak  onlar ile mesaj yolu ile iletişime geçmeye çalışmaları, onlara duygusal yatırım yapmaları, bizlere erkeklerin eş seçiliminde  dikkat ettikleri en büyük kriterin: Kadınların fiziksel özellikleri olduğunu göstermektedir.

sosyal-medya-davranışları

Erkeklerin eş seçiliminde dikkat ettiği bu kriterleri, sosyal medya uygulamalarında gerçek hayata göre çok daha kolay bir şekilde görürüz. Çünkü yukarıda söylediğim üzere, sosyal medyada davranış sergilerken duygulara gerek yoktur.  Bir kızın DM kutusuna 50 tane mesaj gelmesi çok normaldir, sebebi ise ortada cesaret duygusunu gerektiren bir durum olmadığı için  kızdan hoşlanan bir erkeğin bunu dile getirmesi oldukça basittir.  Gerçek hayatta  bir kızdan hoşlanan erkeğin sosyal medyada sergilediği davranışları sergilemesi mümkün değildir.  Mümkün olsa bile çoğu erkek bunu, yalan üzerinden yapar; mesela kanka, arkadaş olma çabaları bu yalanlara örnek olabilir.

İşte bu yüzden, insanların sosyal medya uygulamalarında sergiledikleri davranışlar oldukça dürüst ve nettir. Bugün sizlerle ile birlikte,  insanların davranışlarında sergilediği bu dürüstlükten faydalanarak  insan davranışları,  düşünceleri, tercih kriterleri  gibi konular üzerinde genel bir bilgi toplamaya çalışacağız.

YAZI İÇERİĞİ ;

İnsanların Sanal Hayattaki Davranışları Üzerinden İnsan Yapısına Dair Bilgi Sahibi Olabilir Miyiz?

İnsan yapısını anlamak için insanların sosyal medya davranışlarını incelemek oldukça mantıklıdır. Sebebi ise  gerçek hayatta davranışları engelleyen duyguların, sanal hayatta olmamasıdır. Mesela maddi anlamda güç kazanmış bir kişi, toplumda ender bulunan mallara sahip olsa da  gerçek hayatta  bunu topluma “Bakın benim bu kadar mal varlığım var, kıskanın, çatlayan vs” tarzında gösteremez. Çünkü bu davranışı sergilemesini engelleyecek duygular  mevcuttur. Nedir bu duygular diye soracak olursanız: Toplum tarafından dışlanılma korkusu, görgüsüz görülme korkusu vs diyebiliriz. Ancak sosyal medya uygulumalarında bu korkular ortadan kalkar ve kişi doğası gereği ne yapmak isterse onu yapar.

Anlayacağınız sosyal medyada sergilenen davranışlar, genel olaraktan doğaldır. Ortada insanların davranışlarını engelleyen duygular olmadığı için insan ne yapmak istiyorsa onu yapar ve paylaşır.

İnsanların sosyal medya davranışları üzerinden, insan yapısına dair bilgiler kazanacağımızı gösteren bir diğer işarette:  Her kesimden insanın sosyal medya kullanması  ve her farklı kesimdeki insanın aynı davranışları sergilemesidir.  Sosyal medya kullanan ve maddi anlamda güçlü olan kesimin ortak davranışlarından  örnek vermeye devam edecek olursak eğer bu kesimin genelde sergilediği ortak davranışlardan bir tanesi; görgüsüz bir şekilde kendi zenginliklerini diğer insanların gözüne  sokmaya  çalışmalarıdır.  Sosyal medyada maddi anlamda güç kazanmış kesimden kimin davranışını incelerseniz inceleyin bu daima böyledir. Yok Miami plajları, yok Dubai de çekilmiş fotolar, Nusret’e gidip foto atmalar, 1 milyon TL değerinde araba aldım deyip video paylaşmalar vs.

Burada benim aklıma şu şekilde bir soru geliyor: İnsanlar güç kazandıkça, bunu diğer insanlara göstererek neden EGO tatmini yaparlar?   İnsan doğasında gösteriş mi vardır?  Güç kazanmış kesimin sosyal medya davranışlarını incelersek  bu sorulara evet dememiz gerekir.  Çünkü ortada aynı davranışlar, farklı kişiler tarafından aynı şekilde gerçekleştirilmektedir.  Bu ortak davranışlardan, insanların ortak özellikleri var diyebiliriz.

Kısacası insanların sosyal medyadaki davranışları dürüst ve her kesimden her insanın olması, bu insanların ortak davranışlar sergilemesi sebebi ile  insanların sanal hayattaki davranışlarından, insan yapısına dair fikirler elde edebiliriz.

Sosyal Medya Davranışları Üzerinden  İnsan Yapısına Dair Çıkarımlar

  1. İnsanlar daima güçlünün yanında olmaya, onun gibi davranmaya ve  güçlüye saygı göstermeye meyillidir!

İnsanlar güç kavramını kiminle eşleştirirler ise o kişiye saygı duymaya başlıyor. O kişinin kötü bir karaktere sahip olması, topluma zarar vermesi, herhangi bir vasfa sahip olması veya  olmaması kimsenin umrunda olmuyor.  Bu duruma örnek verecek  olursak: Sosyal medyada, insanların  vasıfsız ünlülere gösterdiği saygı ve hayranlığa bakmamız yeterli olacaktır.

Mesela   oğuzhan ugur örneğini inceleyecek olursak , oğuzhan uğur gerçek anlamda sosyal medyada güç kazanmış bir kişidir  ve insanlar kazandığı güç neticesinde bu kişiye karşı saygı göstermektedirler. Ancak oğuzhan uğur denilen  kişinin ne özelliği var ? Vasfı ne ? Komik birisi mi ? Hayır Topluma bir yararı var mı ? Hayır , Benim kendi gözlemim kadarıyla Oğuzhan  Uğur, güce ulaşmış ve bunun sefasını süren bir kişidir. Burada kazandığı güç neticesinde sefa sürmesi oldukça doğaldır. Ancak doğal olmayan durum ise insanların, Oğuzhan Uğura karşı abartılmış bir sevgi ve saygı göstermesidir.  Gösterilen bu saygının ve sevginin sebebi ise Oğuzhan Uğur’un, güç sahibi olmasından kaynaklanır.

Kısacası  insanlar karşılarındaki kişide  güç gördükleri zaman, herhangi bir vasıf  aramıyorlar. Güçlü gördükleri kişiye doğrudan saygı gösterme eğiliminde oluyor ve onun gibi davranmaya çalışıyorlar.  Buradan çıkaracağımız sonuç ise  hayatınız içerisinde, sosyal ilişkilerde saygı görmek istiyorsanız,  diğer insanlara güçlü olduğunuzu göstermeniz gerekmektedir. Herhangi bir vasıfa sahip olmanız gerekmiyor. Çünkü insanlar vasıfa değil, güce bakıyorlar!  İnsanların sosyal medya üzerinde sergiledikleri davranışlar bize bunu göstermektedir.

 

2.     İnsanlar toplum  ne yaparsa onu yapmaya meyillidir!

Sosyal medyada  bu durumu çok açık bir şekilde görürüz.  Mesela  Ramazan Bayramı geldiğinde, Instagram panelimiz  bayram kutlama fotoğrafları ile dolar. Ancak böyle bir durumda insanların amacı, diğer insanların bayramını kutlama isteğinden ziyade topluma ayak uydurma isteğinden  kaynaklanır.  Aynı şekilde 10 Kasım geldiğinde Instagram panelimiz Atatürk fotoğrafı ile dolar. Burada da  insanların büyük çocuğunluğun amacı, Atatürk’ü özlem ile anmak değil, topluma ayak uydurmaya çalışmaktır.

Kısacası insanlar, toplum hangi yönde hareket ederse o yönde hareket etmeye meyillidir. Toplumun hareket ettiği yön akıl dışı dahi olsa, insanlar topluma göre hareket eder. Mesela Tiktok kullanmanın; mantıkta, akılda bir yeri yoktur. Ancak insanların büyük çogunluğu bu uygulamada kendisini göstermektedir. İnsanları  sosyal medyadaki bu davranışı “sürü psikolojisi” olgusunu kanıtlar.

3.    Gücü yakalamış insanlar, bunu diğer insanlara fütursuzca göstererek EGO tatmini yaparlar.

Bu gerçeği anlamamız için , maddi durumu iyi olan sosyal medya fenomenlerini , incelememiz yeterlidir.  Misal Şeyma Subaşı, fütursuzca kendi hayatını diğer insanlara göstererek “Bakın ne kadar da güzel hayat yaşıyorum” demektedir. Anlamadığım nokta, bu tarz kişilerin , gösterişli hayatlarını sonsuza kadar diğer insanlara gösterselerde  egolarının tatmin olmamasıdır .   İstediğiniz  kadar bu tarz kesimi inceleyin hepsi bu şekilde , egolarını sürekli olarak tatmin etmektedir.

Buradan anlayacağımız nokta ; Belirli güce  ulaşmış insanlar , güçlerini diğer insanlara acımasızca  göstererek ego tatmini yaparlar. Elbette maddi anlamda güçlü olup, bu gücünü mütevazi bir şekilde saklayan insanlar vardır. Bu tip insanlar gerçek anlamda  kalitelidir ve kaliteli olduklarını diğer insanlara gösterme ihtiyacı duymazlar . Ancak maddi güce ulaşmış insanların, büyük çoğunluğu bu güçlerini diğer insanlara fütursuzca göstererek ego tatmini yaparlar . İster Nusret’i, ister Oguzhan Uğuru veya güce ulaşmış başka bir kişiyi  inceleyin, belirli güce ulamış insanlar bunu diğer insanlara göstererek ego tatmini yapma peşindedirler.

4.   Erkeklerin eş seçiliminde dikkat ettikleri en önemli kriter: Kadınların fiziksel özellikleridir.

Erkeklerin, sosyal medya uygulamalarında sergilediği davranışlar, bu düşünceyi sonuna kadar kanıtlamaktadır. Nedeni ise  erkeklerin sosyal medya uygulamalarında, kadınlara fütursuzca mesaj atması ile açıklanabilir.  Sosyal medya kullanan ve ilişkilerin yasasını bilmeyen bir erkek, Insagram’da, Twitter’da  gezinirken, fotoğrafta gördüğü hoşuna giden bir kıza direkt olarak  mesaj atması, o hiç tanımadığı kıza dair duygusal yatırım yapması, bizlere açık bir şekilde erkeklerin eş seçiliminde dikkat ettikleri  en nemli kriterin, kadınların fiziksel özellikleri olduğunu göstermektedir.  Hiçbir kadın  bir erkek profiline girerek, sadece fotoğraflara bakma ile o erkeğe mesaj atmaz.

Günümüzde, sosyal medya platformlarını inceleyecek olursanız, bir çok kadının vücut hatlarını çektiği videolar ile  göstererek binlerce takipçiye ulaştığını görebilirsiniz. Bu durumda yine erkeklerin, eş seçiliminde dikkat ettikleri en büyük kriterin, kadınların fiziksel özellikleri olduğunu bizlere kanıtlamaktadır.

Vücut hatlarını çektiği videolar ile göstererek meşhur olmuş bir kadını örnek vermemiz gerekirse Amanda Cerny’ i örnek vermemiz  yerinde olacaktır.  Nitekim bu kadın, dünya çapında tanınmış, abazan hayran kitlesine sahip bir kadındır.  Bu kadının, Türk Bayrağı ile çekilmiş fotoğrafları mevcut. Türk bayrağı ile çekilmiş olduğu bu fotoğraflar, gerçek anlamda bizim için üzücüdür. Çünkü toplumumuzdaki bazı insanların abazanlığı, o fotoğraflar ile tescillemektedir.  Nitekim Amaanda Cerny’i takip etmenin amacı bellidir. 

Amanda Cerny’in  Türk bayrağı ile çekinmiş olduğu bu fotoğraflar, gündeme oturmuştu. Millet amanda Cerny, Türk bayrağı ile fotoğraf çekindi diye mutlu oluyordu (!)  Ancak o kadının Türk bayrağı ile  çekmiş olduğu fotoğraflarda, üstü kapalı şekilde  verdiği mesajı  kimse anlamadı ve emin olun anlamayacak kitle gün geçtikçe daha da çoğalmaktadır.

5.   Kadınların eş seçiliminde dikkat ettikleri nokta: Güçtür

Sosyal medya da kadınlar erkeklere yürümez. Peki neden? Çünkü kadınların, eş seçiliminde dikkat ettikleri kriterlerin en başında güç gelir. Buradaki güç kavramı hem mental, hem de maddi anlamdaki güçtür.  Bir erkeğin sosyal medya platformunda paylaştığı fotoğraflar, o erkeğin mental anlamda ve maddi anlamda ki gücünü göstermez. Kısmen maddi anlamdaki gücünü göstersede, tamamen gösteremez.  İşte bu yüzden kadınlar erkeklerin fotoğraflarına bakarak, güçlü olup olmadıklarını anlayamadıkları için, kadınlar sosyal medyadan erkeklere yürümezler.  Ancak bu durumun  istisnası var: Bir erkek sosyal medyada gücünü kanıtlayabilmiş ise o zaman kadınlar sosyal medya üzerinden, o erkeğe yürürler.

Mesela şuan da Instagram’a girin ve bir tane vasıfsız ünlülünün profiline girin. Ardın bu vasıfsız ünlünün paylaşmış olduğu fotoğrafların yorum kısımlarına bakın. Anlayacaksınız ki  kadınlar güçlü olduğuna inandığı kişilere sosyal medya üzerinden yürümektedirler.

Kadınların sosyal medya da sergilediği bu davranışlar, bizlere kadınların eş seçiliminde dikkat ettikleri en önemli kriterin, güç olduğunu kanıtlamaktadır.

6.  İnsanların en büyük arzularından biriside şöhrettir!

Sosyal medya uygulamaları, ünlü olmayı kolaylaştırdı.  Günümüzde insanlar, bir tane kamera alıyorlar ve kendi hayatlarını çekerekten ünlü oluyorlar.  Ünlü olmak bu kadar basitleşmiş durumdadır.  Bu durumun  farkına varan insanlar, sosyal medyada ünlü olmak için tam anlamı ile yarış içerisine girmiş durumdadırlar. İşte bu noktada benim dikkati mi bir nokta çekti: Toplumun büyük çogunluğu ünlü olmak istiyor!  Yani Instagram’a giriyorsunuz “Gt” ci bir grup var,  Twitter’a giriyorsunuz, anlamsızca paylaşımlar almış başını gitmiş  ve herkesin biosunda “Reklam ve iletişim için DM” yazmakta,  Youtube giriyorsunuz,  10 yaşındaki çocuk “Herkese merhaba arkadaşlar, bugün babama torpil atcam” şeklinde paylaşımlar yapmakta  vs.  Yani anlayacağınız,  toplumun büyük çoğunluğu sosyal medya platformlarında  ünlü olmak için elinden geleni yapmaktadır. 

Bu durum üzerine  diyorum ki “Acaba, her insanın içinde ünlü olma arzusu mu var? ”   İnsanların sosyal medyadaki davranışları üzerinden bu soruyu cevaplayacak olursak, bu sorunun cevabına evet diyebiliriz.

Sosyal Medyaya Karşı Tutumunuz Nasıl Olmalı?

Sosyal medya doğru kullanıldığı takdirde, hayatınıza fayda sağlar. Aksi takdirde size vereceği zararlar büyüktür.  Bu zararların en başında sizi aşağılık psikolojisine sürükleme gelir. Yukarıda bahsetmiş olduğum üzere, maddi durumu iyi olan insanlar  sosyal medyada  bunu diğer insanlara fütursuzca göstererek ego tatmini yaparlar. 

Maddi durumu iyi olan insanların hayatlarını izlemek, onların yaşadığı gibi yaşamaya çalışmak sizi aşağılık sürüklemekten başka bir işe yaramaz. Aynı şekilde sosyal medya platformlarında eğğlendiğinizi zannederek takip ettiğiniz sözde mizah sayfaları da  sizi aşağılık psikolojisine sürükler. Çünkü bu sözde mizah sayfaları, yaptıkları paylaşımlar ile kadınları büyütmektedirler. Gönderilerinin altına yaptıkları “Düştüm, buna da düşmeyen ne biliyim” gibi saçma açıklamaları bile bu durumu kanıtlar niteliktedir.  Bu yüzden sosyal medyada sözde mizah sayfalarını ve  maddi anlamda güçlü insanların hayatlarını takip etmekten  vazgeçin.  Farkında olmasınız da sizlere çok büyük zararlar vermektedir.

Sosyal medya uygulamalarını  ya kendi yararınıza kullanın ya da silin gitsin.  Kendi yararınıza kullanırsanız, sosyal medyadan çok iyi bir şekilde faydalanırsınız. Ancak  kendi yararınıza kullanmaz, eğlenmek için (!) kullanırsanız sadece zamanınızı öldürür ve sosyal medyanın zararlarına maruz kalırsınız.

“Sosyal Medya Davranışları Üzerinden İnsanları Anlamak !” üzerine 2 yorum.

  1. Yazınız faydalı olmuş. Teşekkürler.
    Sosyal medyayı yarar sağlayacak bir araç olarak kullanmalıyız. Bir fotoğraf paylaşıyorsak insanların beğenmesi için değil, kaliteli olduğunu düşündüğümüz için paylaşmamız gerektiği kanısındayım.

  2. Bir süredir yazılarınızı okuyorum çok güzel içerikler var gerçekten. Konuya gelicek olursak özellikle instagram günümüzde hava atma amaçlı kullanılıyor. Çoğu kişi kendini zenginmiş, mutluymuş harika bir hayat yaşıyormuş gibi gösterme derdinde. Kadın erkek ilişkisi yönünden ise yazıda güzel bahsetmişsiniz, bu şekilde oluğunun biraz farkındaydım zaten ancak bazı kısımları tam olarak kafama oturtamıyordum, bunları yazıya dökülmüş olarak görebilmek çok hoş.

Bir cevap yazın