Sosyal Medya Sizi Bitiriyor Mu? Sosyal Medyanın Zararları

Bugünün konusu: “sosyal medyanın zararları, sosyal medya bağımlılığı, sosyal medyanın insanlar üzerindeki etkisi” üzerine olacaktır. Uzun zamandan beri bu konu hakkındaki düşüncelerimi sizlere aktarmak istiyordum. Çünkü sosyal medya araçlarının zararları sanıldığı kadar masum değildir ve sosyal medyanın zararları bizleri en çok psikolojik anlamda vurmaktadır. 

 • Örnek vermem gerekirse hayatınızda özgüven eksikliği problemi yaşıyorsanız, sosyal medyanın bu sorununuz üzerinde büyük bir etkisi vardır. Çünkü sosyal medya insanları sürekli olaraktan yetersizlik hissine sürüklemektedir. Yetersizlik hissinin açacağı kapı ise özgüven eksikliğidir.

( Bkz: Yetersizlik Duygusu Nedir?

( Bkz: Özgüven Kazanmak İçin Yapabilecekleriniz )

Bu makalemde sosyal medyanın psikolojimize ve genel olaraktan hayatımıza verdiği zararlarından bahsedicem. Sonrasında ise sosyal medya bağımlılığından kurtulma yolları nelerdir? Sorusuna cevap vericem.  Ancak ilk olaraktan neden sosyal medya bağımlısı insanlar haline dönüştük bunu anlayalım.

Sosyal Medyanın Zararları Olmasına Rağmen Neden Seviyoruz?

Yazıma bazı veriler ile başlamak istiyorum: 2011 ve 2016 yılları arasında 93 kişi Instagram için güzel pozu yakalamaya çalışırken ölmüştür.

2018 yılına gelindiğinde bu sayı 117 kişiye çıkmıştır. 117 kişi Instagram için en güzel pozu yakalayacağım diye ölmüştür! İşte bu noktada merak ediyorum, bizler sosyal medyayı neden bu kadar çok seviyoruz? Bu çaba niye? Kendimizi diğer insanlara neden bu kadar çok beğendirmek istiyoruz?

Bu soruların cevabını şu şekilde açıklayabilirim: Sosyal medya alkol, kumar ile aynı çeşit dopamin salgılatıyor. ( Dopamin: Beynin ödül merkezi, mutluluk hormonu ) Yani sen aldığın her like ile mutlu oluyorsun, tanımadığın birine mesaj attığında, oda sana cevap verdiğinde  mutlu oluyorsun. Yani dopamin  shot’lıyorsun. İşte sürekli olarak alınan bu dopamin shotlar neticesinde bir alkoliğin alkole olan bağımlılığı gibi bizlerde sosyal medya bağımlısı oluyoruz. Neticesinde ise sosyal medyanın zararlarından, sonuna etkileniyoruz. 

Sosyal medyayı bu kadar sevmemizin bir başka  en büyük sebebi ise bizlere bir kimlik ve var oluş amacı kazandırmış olmasıdır.

Normal hayatta kişisel gelişim yönünden çok zayıf olan bir insan, Instagrama attığı bir fotoğrafın altına Joseph Murphy gibi düşünürlerin sözlerini yazarak kendisini sözde, okuyan ve kendisini geliştiren bir insan  olarak gösteriyor ve dış dünyadan takdir edilen mesajlar alıyor. Neticede ise mutlu oluyor. 

sosyal-medya-fotoğraf-paylaşma
Bir zamanların meşhur dopamin shot alma yöntemi: Kitap ve kahve fotoğrafı.

Kısacası bizler sosyal medyayı dopamin hormonu yüzünden çok seviyoruz ve sosyal medya bağımlılığı nedenleri arasında en önemli etken dopamin hormunudur. Nitekim sosyal medyadan aldığımız dopaminler sayesinde oturduğumuz yerden, hiçbir çaba sarf etmeden, mutlu oluyoruz. Bu durum yüzünden ise sosyal medya bağımlısı haline geliyoruz. 

Sosyal Medya Kadın İçin Mi? Erkek İçin Mi?

Sosyal medya kadın içindir veya sosyal medya erkek içindir gibisinden bir tartışma söz konusu dahi olamaz, isteyen herkes sosyal medya hesabı açabilir ve kullanabilir. Ancak burada şunu söyleyebilirim ki bir konuda sosyal medya kadınlar içindir . Bu konu da tabi ki ilişkilerdir.  10 üzerinden 3 güzelliğinde olan bir kadının bile Instagram  DM kutusunda 20 tane mesaj,  hazır da bekler. 10 tanesi görülmüştür  2 veya 3 tanesi ile de konuşuluyordur.

Tabii bu durumun illa ki istisnası vardır. Kaliteli diye tabir ettiğimiz kızlar mesela, onlar dm kutusunda 100 mesaj olsa dahi ne havalara girerler ne de gidip oradaki erkekler ile konuşurlar. Nitekim onlar ilgi bağımlısı değildir.  Zaten bu yüzden doğal olarak,  kaliteli kadınlar,  100 tane farklı erkeğin mesaj atacağı bir sosyal hesabına sahip değillerdir. 

Sosyal medyada, kızın güzellik derecesi arttıkça ve kız buna uygun profil oluşturdukça, gelen mesajların çokluğu da artar. Ancak bu durum erkekler için bu şekilde değildir.  Fiziki bakımdan 10 üzerinden 9’luk  bir erkeğin dm kutusunda ne kadar mesaj vardır? Cevap çok basit “sıfır”  Bakın ciddiyim bu konuda. Hiçbir şekilde bir kız tarafından bir erkeğe mesaj atılmaz , erkek ne kadar yakışıklı olursa olsun. ( Ünlüler hariç ) Çünkü biz erkekler için bir kadınla ilişkimizi başlatma çok basittir; Kadına bakılır güzel ise tamamdır ancak kadın tarafından olay bu şekilde ilerlemez. Kadınlar içinde görsellik önemlidir, ama onların daha başka kriterleri de mevcuttur.

Kadınların bir erkekte aradığı diğer özellikler:  Güven , masküleniti, güç, özgüven gibi kriterlerdir. Kadın bu özelliklerin hiçbirisini sizin fotoğraflarınıza veya tweetlerinize bakarak anlayamaz ve bu yüzden kadınlar erkeklere mesaj atmazlar. Bu gerçek hayatta da böyledir. Mesela kadın sizden hoşlanırsa, asla gelip de size teklif etmez, sadece sizden hoşlandığını belli eder ve sizin cesaretinizi görmek ister. 

Bu doğrultuda ilişkiler konusunda sosyal medya kadınlar içindir diyebiliriz. Kadın sosyal medya sayesinde hiçbir şey yapmadan, paylaştığı 10 fotoğraf ile istediği an çoğu erkek ile ilişki başlatabilir.  Ancak yukarıda açıkladığım üzere, ilişki başlatma durumu erkekler için bu şekilde işlemez. 

Bu durumda erkekler için sosyal medyanın dezavantajları arasında yer almaktadır. 

Sosyal Medyada “SLM CANIM NASILSIN ” Yazan Erkek

Günümüzde şu şekilde düşünen bir erkek kesimi var: “Ben bu kıza mesaj atayım, mesajımda güzel sözler olsun, o da beni tercih ederse geri döner bizde mutlu mesut konuşmaya başlarız” diye düşünüyor bazı erkekler ve gidip kıza “Slm canım nasılsın?” tarzında cümleler yazıyor veya kıza şiirler yazaraktan mesaj atıyor (!)

Bakın sevgili kardeşlerim, çok açık ve net söylüyorum ki siz bu şekilde herhangi bir kıza mesaj attığınızda kızın gözünde abazan bir ezik oluyorsunuz! Yapmayın şunları artık. Zaten o kızın DM kutusunda senin yazdığın tarzda bir sürü mesaj var, kız mesajınıza bile bakmıyor. Hadi bu tarz mesajları 50 yaşındaki dayılar yazıyor, onlar zaten ayrı bir problem, çünkü hiçbir şeyden anlamıyorlar. Ancak bu tarz mesajları 20’li yaşlarındaki erkekler de yazıyor ve sadece kendilerini rezil ediyorlar.

Peki ne yapalım? Arkadaşım çok basit kişisel gelişiminize odaklanın ve hiçbir kıza DM’den mesaj atmayın çünkü sizden yüzlercesi var. Bu sizlere acı bir gerçek gibi gelebilir ancak bu böyledir. Ve birçoğunuz da bu gerçeğin farkındasınızdır.  Sizin attığınız mesaj ile kız egosuna ego katar sadece başka hiçbir şey olmaz, emin olun.

Neyse konu dışına çıkmayalım. Kısaca sizlere şunu söylemek istiyorum: Artık herkes sosyal medyada ve sosyal medyada insanların CESARETE ihtiyacı yok, 15 yaşındaki çocuktan 70 yaşındaki amcaya kadar herkes Instagram’dan kızlara yürümeye çalışıyor; boş bir şekilde. Bende sana diyorum ki sen bu boş sürü kervanına katılma kendi gelişimine odaklan! Çünkü böyle bir sitedesin ve emin ol ki böyle bir sitedeysen sen kendini toplumdan soyutlamaya başlamışsın demektir. Bırak çevren çukur gibi saçma dizileri izlemeye devam etsin, sosyal medyadan kızlara “Slm canım nasılsın?” tarzında mesajlar atsın sen kendi gelişimine odaklan.

Instagram-zararları
Kızın ilk defa böyle bir mesaj ile karşılaşıaağını sanan erkek (!) Aklınca kıza sempatik gözükmeye çalışıyor ama ondan yüzlercesi olduğundan haberi yok . Emin ol kardeşim hepsinin yaratıcı gücü seninki kadar harika (!)

Sosyal Medyanın Zararları

1. Sizi Değersizleştiriyor! Nasıl Mı?

sosyal-medyanın-zararları
İşte bu şekilde

Şimdi sevgili kardeşlerim bu tipte insanların meşhur olmasının tek sebebi Instagram’daki sözde mizah sayfalarıdır. Sözde diyorum çünkü hiçbirinin mizah ürettiği vs yok. Sadece bu tipteki insanların videolarını paylaşarak 7 ve 8 yaşındaki çocukların beğenisini topluyorlar ve zaten o kitleye hitap ediyorlar. Ancak kurunun yanında yaşta yanıyor; çünkü mizah sayfaları sayesinde popüler olan bu videolar siz ne kadar görmek istemeseniz de sizin Instagram’da keşfet bölümünüze çıkıyor. Sonuç olarak zihninizi bu gibi videolar ile dolduruyorsunuz.

Bu tarz videolar, sizin özdeğer ve özsaygınızı zedeler. Sizin bilinçaltı zihninizi olgun bir insan zihninden ziyade ergen bir insan zihnine dönüştürür ve sonuç olarak o şekilde davranmaya başlarsınız. Çünkü bilinçaltınıza ne ekerseniz onu biçersiniz. Sosyal medyanın etkileri arasında en olumsuz etkilerinden bir tanesi de kesinlikle budur.

( Bkz: Bilinçaltı nedir?

2. Sosyal Medya Bizleri Kendisine Bağımlı Hale Getirdi

Sosyal medya kullanımının zararları arasında olan bir diğer büyük zarar da beynimizin bizi sosyal medya araçları yüzünden kandırmasıdır. Nitekim o kadar bağımlıyız ki bazen beynimiz bizi dopamin popması kapıda diye kandırıyor. Öyle olmamasına rağmen. Hayalet titreşim sendromundan bahsediyorum. İnsanların öyle olmamasına rağmen telefonlarının titreştiğini sanması.

 • Psikologlar bu sahte aramaların sadece kafanızda olduğunu söylüyorlar. Sürekli telefonla konuşanlar veya telefonu mesaj ve tweet için sıkça kullananlarda bu sahte arama hissi daha fazla görülüyor.

3. Sosyal Medya Yüzünden İnsanlarda Dikkat Dağınıklığı Problemi Başladı

Sosyal medyanın zararları arasında olan bir diğer büyük zarar da dikkat dağınıklığı problemini oluşturmasıdır. Nitekim sosyal medyada sürekli bir bilgi akışı olduğu için dikkatimizi bir konu üzerine odaklayamıyor ve dikkat dağınıklığı  yaşıyoruz.

Sürekli yeni bilgi akışı beyinlerimizin o bilgiyi işleyip uzun dönemli hafızamıza göndermesini engelliyor. Hafızanızın eskiden olduğuna göre neden daha kötü olduğunu hiç merak ettiniz mi? Dikkatiniz sürekli yeni akışı ile bozulursa herhangi bir konuya dikkat edecek ilgiyi oluşturamazsınız. Yani her şey sadece yüzeysel enstantane fotoğraf olur.

4. Sosyal Medya Bizleri Depresif Hissettiriyor

Yapılan araştırmalara göre Instagram kullanıcılarının % 32’si kendisini depresif hissetmektedir. Peki neden? Çünkü kendi hayatlarını sürekli olarak diğer insanların hayatı ile kıyaslıyorlar. İnsanlar diğer insanların “inanılmaz ilgi çekici” hayatlarının, özenle düzenlenmiş bölümlerini görüyorlar sadece. Ve bunu kendilerininki ile karşılaştırıp yetersiz ve yalnız hissediyorlar.

İşin ilginç tarafı sözde Instagram ve Facebook gibi sosyal medya araçları stres azaltmak için var! Ancak insanlar bu gibi uygulamalarda vakit geçirirken stres azalttıklarını zannederken daha da fazla strese girmektedirler. Sosyal medya kullanımının ironisi de buradan itibaren başlıyor zaten. Nitekim stres azaltmak için daha da fazla stresleniyoruz.

Benim kendi görüşüme göre günümüzde özgüven eksikliğini oluşturan en büyük etkenlerden bir tanesi sosyal medyadır. Çünkü orada insanların mükemmel hayatları var ve siz kendinizi o sahte hayatlar ile kıyaslayıp kendinizi yetersiz hissetmeye başlıyorsunuz. İşte bu yetersizlik hissinin açacağı kapı da özgüven eksikliğidir. Çünkü özgüvensizliğin altında yatan duygular yetersizlik ve kendini sevmeme duygularıdır.

( Bkz: Değersizlik Duygusu Nedir ? )

Avustralya’da yapılan bir araştırma gösteriyor ki Facebook’u bırakmak kortizol ( stres hormonu ) seviyelerinde azalma sağlıyor.  Queensland Üniversitesinde yapılan araştırma, Facebook’u sadece 5 gün bırakmak bile kortizol seviyelerinde gözle görülür düşüşler görülmesini sağlıyor.

5. Sosyal Medyanın En Büyük Zararı Narsizmi Tetiklemesidir

Sosyal ağların zararları daha birmiş değil, beşinci madde de ilginç gelebilir ancak sosyal medyanın narsizmi tetiklemesi var ve bence sosyal medyanın topluma en büyük zararı: Narsizmi tetiklemesidir. Sosyal medya insanlara hiçbir şey yapmalarına gerek kalmadan bolca ilgi dağıtıldı. Kızımız veya oğlumuz bir tane fotoğraf attı ardından 200 like! Bir fotoğraf ile bir dopamin shot beyine indirildi.

Sosyal medya sayesinde emek verilmeden, beyine indirilen dopamin shotlar ( cesaret gerektirmeyen ilgiler sayesinde ) bir süre sonra kişide narsist duygular oluşmaya başlamaktadır. Nitekim egonun oluşumdaki en büyük etkenlerden bir tanesi de gereksiz ilgidir. Eğer bir insanın ortada hiçbir başarısı, yeteneği olmamasına rağmen, gereksiz yere ilgi alırsa, o insan kaçınılmaz olarak “Ben neymişim be” havalarına girecektir. Bu doğal eğilimdir.

Yukarıda bahsettiğim gibi ortalama güzellikte olan bir kızın dm kutusunda en aşağı 30 mesaj vardır, bundan emin olabilirsiniz. Bu 30 mesajı gören kızda ister istemez ego duyguları tavan yapmaya başlar ve kız sonunda kendisini dünyanın en güzel kızı falan olarak görür.

( Bkz: Sosyal Medya Prensesleri

Gerçek hayatta bir kıza değil 30 kişi 3 kişi dahi ondan hoşlandığını söyleyemez. Çünkü bunu yapmak cesaret gerektirir ama sosyal medya da bunu yapmak cesaret gerektirmez, yazarsın ve gönderirsin. Bu kadar basit. Nihayetinde ise  bazı insanlar ego patlaması yaşar.

 • 5 madde de sosyal medyanın zararları kısaca bu kadardır. 

Sosyal Medyanın Zararları Karşısında Yapabilecekleriniz 

Yukarıda sizlere sosyal medyayı neden sevdiğimizden, “sosyal medyanın zararları”ndan ve sosyal medya da nasıl davranmamız gerektiğinden bahsettim. Şimdi gelelim sosyal medyaya karşı yapabileceklerimize:

 • İlk olarak kendinize değer vermeye başlayın. Yani, kendinizi kişisel anlamda geliştirebileceğiniz, eylemlerde bulunmaya başlayın. Sosyal medyada saçma sapan, başka insanların hayatını izleyerek kendi zamanınızı çöp etmeyin. Günümüz toplumunda insanların en büyük sorunu bu. İnsanlar,  “Bir günüm nasıl geçiyor?” isminde saçma sapman videolar izlemekte. Sanki karşıdaki insan, çok marifetli bir insanmış gibi. Bu tarz davranışlardan kaçının. Sizene başkasının, bir gününün nasıl geçtiğinden, kendi hayatınıza odaklanın. Bu sizin için daha faydalı olacaktır.

 • Bakış açınızı değiştirin: Sizlerin bilinçaltına sosyal medya stres azaltır diye kodlandı ama yukarıda da bahsettiğim gibi sosyal medya sizleri daha da strese sokar ve depresif hissettirir. Bu yüzden sosyal medyaya karşı olumsuz bir bakış açınız olsun. 

 • Sosyal medyanın zararları karşısında alabileceğiniz bir diğer önlem telefonunuzu olduğunuz odadan başka bir odaya bırakmaktır. Özellikle ders çalışırken telefonunuzu yanınızda bulundurmayın. Çünkü, beyin zevke koşar acıdan kaçar. Ders çalışmaya başlayacağınız zaman yanınızdaki telefondan, mutlu olabileceğiniz bir haber alma ( Fotoğraf atmışsınızdır, beğenilmesi gibi ) ihtimaliniz varsa, ders çalışmaya odaklanamazsınız. Aklınız daima telefona gelecek bildirimlerde olur.
 • Kendi zamanınızın değerine saygı gösterin: Bu hayatta en değerli görünmeyen manevi varlık: Zamandır. Nitekim, zamanınızı doğru kullanırsanız, hayatta birçok başarı elde edersiniz. Ancak, sosyal medya uygulamalarında boş boş zaman öldürürseniz, geleceğinize yatırım yapamazsınız. 
 • Mesajlarınızı ve maillerinizi günde en fazla 5 kere kontrol etme alışkanlığı edinin. Mümkünse daha az.
 • Özdisiplininizi artırmaya çalışın, hayatta uğraşlarınız olsun. Hayatınız içerisinde tutkuyla yaptığınız bir iş, hobi olursa, sosyal medyada zaten doğal olaraktan zaman geçirmezsiniz. Hatta öyle bir noktaya gelirsiniz ki sosyal medya hesaplarınızın tümünü silebilirsiniz.
 • Uyanır uyanmaz tüm hesaplarınızdaki tüm mesajları kontrol etme baskısına karşı koyun. Nitekim gelen mesajların, bildirimlerin birçoğu önemsiz ve gereksiz olacaktır.
 • Bu videoyu izleyin: sosyal medyanın zararı

Sosyal medyadan kurtulursanız , sosyal medyanın zararları ve sosyal medyanın sebep olduğu depresif ruh halinden ve anksiyeteden kurtulursunuz.

 

admin

Zihin ve ilişkiler konusunda , sizlerin adına içerikler üreterek , sizleri duygusal ve zihinsel anlamda daha güçlü bireyler yapmayı amaçlıyoruz . Felsefe ve niş konularımızdan haberdar olabilmek için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edin .

2 thoughts on “Sosyal Medya Sizi Bitiriyor Mu? Sosyal Medyanın Zararları

 • Ağustos 3, 2019 tarihinde, saat 11:42 am
  Permalink

  Dışarı çıkarken cep telefonumu yanıma almıyorum. Cep telefonu her zaman çalışma masamda durur. Sekreter değil, müşteri temsilcisi değil, acil ilk yardım hattı değil ama “her an ulaşılabilir durumda olmam şart” bahanesiyle insanlar telefonuna yapışık geziyorlar. Oysa asıl nedeni müptelası haline gelmiş olmaları. Çeşitli bahanelerin arkasına sığınarak kendi kendilerini kandırıyorlar

  Yanıtla
  • Ağustos 4, 2019 tarihinde, saat 9:20 pm
   Permalink

   Bahane üretmelerinin sebebi Bağımlı olmaları . Tıpkı sigara kullanan birisinin sigaranın zararını bilmesine rağmen ” sigara bana zevk veriyor , sigara ben,m en iyi dostum vs .. ” gibi bahaneler üreterekten sigarayı bırakmak istemeyişi’dir . Sosyal medya bağımlıları da aynı şekilde bahaneler üreterekten telefonu elinden bırakmıyorlar .

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir