Zihinsel Gücü Harekete Geçiren 10 Uyaran

Mutsuz ve depresif zamanlarımızda, hiçbir şey yapasımız gelmez, sadece uyumak isteriz. Sebebi ise içimizdeki depresif duygulardır. Depresif duygular hayata dair çözemediğimiz problemlerin neticesinde oluşur ve hayattaki hedeflerimize ulaşmamızda bize yardımcı olmaz. Ancak, bize yardımcı olacak, zihinsel güç kullanmamıza olanak sağlayan bazı uyaranlar ve olaylar vardır. 

Bu uyaranlar ile etkileşim haline geçmemiz neticesinde, zihinsel gücü harekete geçirir ve normal düşünce düzeyinden daha yukarıya çıkarız. 

İşte bu makalemde sizlere zihin gücünü kullanma, zihin gücü ile etkileşime geçme adına zihin gücü uyaranları nelerdir? sorusunun cevabını vereceğim. Bu makalenin sonunda zihin gücünü etkinleştirmek için yapabileceklerinizi öğreneceksiniz. 

zihinsel-güç

YAZI İÇERİĞİ ;

Zihin Gücü Kullanma  

Hedeflerimizin peşinden giderken, Bilinçli zihnimizin ve bilinçaltı zihnimizin birlikte çalışması gerekmektedir. Peki bizler hedeflerimiz, arzularımız doğrultusunda bilinçaltı zihnimizi nasıl etkileyeceğiz ? Zihinsel gücümüzü nasıl kullanacağız? Bilinçaltı zihnimizi harekete geçiren 10 uyaran nedir? Hadi bu soruların cevabını verelim.

( Bkz: Bilinçaltı zihin nedir?

İnsan zihni coşku, arzu, hayal gücü gibi uyaranlar sonucunda heyecanla yüksek bir titreşime geçer. Yüksek  titreşime geçen bir  zihinde, daha önce var olmayan düşünceler oluşmaya başlar.

  • Zihni uyaranlar şunlardır:

1_Cinselligi ifade etme arzusu

2_ Aşk

3_Ün, güç , parasal kazanç ya da para için ateşleyici arzu

4_Müzik

5_Aynı ya da karşı cins ile arkadaşlık

6_Ruhani ya da dünyevi başarılar için birleşen iki ya da daha fazla insanın uyumuna dayalı “beyin gücü” grubu

7_Karşılıklı acı çekme, zulme uğrayan insanların birleşmesi

8_Kendi kendine telkin ( Gerçekten bir başarı kazandıktan sonra ) 

9_Korku

10_Uyuşturucu ya da alkol

Burada ki ilk 8 madde yapıcı son iki madde ise yıkıcıdır .

Bu listeyi buraya vermemin amacı, zihinsel gücü harekete geçiren uyaranları karşılaştırabilmeniz açısındandır. Bu incelemeden anlayacağınız üzere zihinsel gücü harekete geçiren en güçlü uyaran cinselliği ifade etme arzusudur.

Bu kanun sadece biz insanlar için geçerli değildir. Hayvanlar alemi içinde geçerlidir. Bir erkek içerisinde bulunduğu kurt sürüsünde çiftleşemez ise, çiftleşebilmek için sürüsünden ayrılır kendisini doğanın acımasız koşullarına hayata iter, bunu yapmasının tek sebebi çiftleşme arzusudur.

Zihinsel Güç 10 Uyarandan Birisi İle Tetiklenirse Ne Olur?

İnsan zihni herhangi bir zihin uyaranıyla uyarıldığında düşünce düzeyi yükselir. Düşünce düzeyi yükseldiğinde, kişinin bulunduğu konum, yerdeyken görüşünü sınırlayan ufuk çizgisinin üzerine ve ötesini görebilecegi bir yükselişe uçakla çıkan kişinin bulunduğu konumla aynı olacaktır. Bu konuma gelen bir insan zihinsel gücü kullanmaya başlamıştır.

Üstelik bu yüksek düşünce düzeyindeyken kişi, yiyecek, giyecek ve barınma gibi üç temel ihtiyacını gidermeye yönelik sorunlarla uğraşırken görüşünü sınırlayan ve engelleyen herhangi bir uyaranın etkisi altında kalmaz.

Kişi uçakla yükselirken tepeler, vadiler ve görüşünü kapatan diğer engeller ortadan kaldırıldığı gibi günlük sıradan düşüncelerin de kaldırıldığı bir düşünce dünyasındadır. Bu düşünce dünyasında kişinin zihni, yeni fikirlere en açık pozisyondadır.

Zihnin Düşünce Düzeyi Yükselesirse Ne Olur?

Yükseltilmiş düşünce düzlemindeyken, zihnin yaratıcı becerilerine serbest hareket etmesi için imkan verilir ve altıncı hissin işlevi için yol açılmıştır. ( Altıncı his adına kısa bir not; Altıncı his yaratıcı hayal gücüdür, fikirler ve kavramlar popüler şekliyle “önseziler “ şeklinde zihnimizde belirir işte bu da altıncı histir.) Birey başka şartlar altında ulaşamayacağı fikirlere açık hale gelmiştir. Altıncı his bir dahiyle sıradan biri arasında ki farkı belirleyen beceridir.

zihinsel-güç-nedir

Yaratıcı beceri kullanıldıkça ve kişi ona daha fazla güvenip düşünce dalgası için daha fazla talepte bulundukça, bu beceri bireyin bilinçaltının dışında yer alan etkenlere karşı daha dikkatli ve alıcı hale gelir.Bu beceri yalnızca kullanılarak gelişir. Nasıl ki, ağırlık kaldırdıkça kaslarımız gelişiyorsa, bu beceri de kullanıldıkça gelişir.

( Bkz: Fiziksel ve mental gelişim ne zaman başlar ?

Büyük ressamlar, şairler, müzisyenler büyüktürler, çünkü yaratıcı beceri yoluyla içlerinden gelen küçük sese kulak verme alışkanlığı edinmişlerdir. Hayal gücü çok kuvvetli olanların en iyi fikirlerinin önseziler ile geldiği bilinen bir gerçektir.

Zihnin Üretici Becerisine Nasıl Erişebiliriz? 

Zihinsel güç sayesinde zihnin  yaratıcı becerisine başvurma yöntemi kişiden kişiye değişir. Ancak genel olaraktan yöntem şu şekilde işler:

1_On zihin uyaranından birini ya da bir kaçını kullanarak zihin ortalamadan daha hızlı titreşecek şekilde uyarılır.

2_ Sonra, üzerinde çalıştığımız herhangi bir konunun ( icat, yazı, merak ettiğimiz sorular vs.) bilinmeyen yönlerine ait bir resim oluşturulur. Bilinçaltı kontrolü ele geçirene dek bu resim zihinde tutulur. Sonra zihin bütün düşüncelerden arındırılarak rahatlatılır ve cevapların zihne dolması beklenir. Bazen sonuçlar hem kesin hem de çabuktur. Diğer zamanlarda ise sonuçlar, altıncı hissin gelişimine ya da yaratıcı yetiye bağlı olarak olumsuzdur.

Thomas Edison yaratıcı becerisine yönelip elektrik ampulünü mükemmel hale getirmeden önce, hayal gücünün birleştirici becerisinin yardımıyla fikirlerin on bin farklı birleşimini denemiştir.

Yaratıcı hayal gücü becerisinin var olduğuna dair bol miktarda güvenilir kanıt bulunmaktadır. Bu kanıtlar çok fazla eğitim almadan çalıştıkları alanlarda lider olan insanların doğru analizlerinin yapılmasıyla elde edilebilir. Lincoln yaratıcı hayal gücü becerisini keşfedip kullanarak büyüklüğe ulaşmış liderlere iyi bir örnektir. İşin asıl önemli sırrı da bu yetiyi,  Anne Rutledge  ile tanıştıktan sonra yaşadığı aşk uyaranının sonucu olarak keşfetmiş ve kullanmaya başlamıştır.

Özet

Eğer zihninizi, zihinsel gücü harekete geçiren on uyarandan herhangi birisi ile uyarırsanız, zihnimiz normal düşünce düzleminden yükseltilmiş düşünce düzlemine geçecektir. Zihinsel güç bu andan itibaren aktif hale gelir. Yükseltilmiş düşünce düzlemindeyken ise aklınıza normal şartlarda gelmeyecek olan “fikirler”  önseziler, yani altıncı his vasıtasıyla aklınıza gelecektir.

Birçok  müzisyen, ressam, bilim adamı zihnin bu işlevlerini; yaratıcı hayal güçlerini kullanraktan üzerinde çalıştıkları eserlerinin ya da icatlarının eksik yerlerini tamamlamışlardır. Zihnin bu yeteneğini bizde kullanabiliriz ve bunu nasıl yapacağımızı yukarıda bahsettim.

Zihinsel gücü harekete geçirmek adına daha fazla bilgi sahibi olmak için  Napoleon Hill’in yazmış olduğu  ” Düşün ve Zengin ol” isimli kitabı mutlaka okumanızı öneririm.  

Düşün ve Zengin Ol – Kitabı İncelemek İçin Tıklayın!

“Zihinsel güç nasıl kullanılır? Zihin gücü uyaranları nelerdir?” başlıklı makalemin sonuna geldik. Umarım sizlere yardımcı olabilmişimdir. Kafanıza takılan yerleri yorum kısmında belirtebilirsiniz. 

 

Bir cevap yazın