Beden Dili Neden Önemlidir?

beden dili

Beden dili, canlı bir varlığın mimikleriyle, jestleriyle ve vücut hareketleri ile gerçekleştirdiği sözel olmayan iletişim biçimidir. Beden dili nedir? sorusunun tanımı bu şekildedir. Bu  iletişim şekli, sözel iletişim şekline göre bizlere çok daha fazla dürüst mesajlar gönderir.

Nitekim sözel iletişim şeklinde, ağzımızdan çıkacak olan cümleleri kontrol edebilme gücümüz vardır; ancak  sözsüz iletişim şeklinde dışarıya verdiğimiz mesajları çoğu zaman kontrol edemeyiz.

Beden dili mesajlarını, bilinçaltı zihnimizde algılar ve anlamlaştırırız. Bu durum daha çok içimize bir his olarak doğar. Bu hislerin çoğu zaman farkında oluruz.

Mesela bir arkadaşınızın size yalan söylediğini hissettiğinizde ve bu durumu ona belli etmek istemediğinizde anında sözel olarak “Hmm anladım, tamam sorun yok” gibi cümleler ile durumu kapatmaya çalışırsınız.

Siz böyle bir durumda, o kişinin yalan söylediğini anlarsınız; ancak onu kırmamak için “Tamam sorun yok.” gibi cümleler ile durumu kapatırsınız.

Peki siz böyle bir durumda arkadaşınızın size yalan söylediğini nasıl hissettiniz? Tabi ki de arkadaşınızın vücut dili ve ses tonundan. Ses tonu her ne kadar sözel iletişim şekline girse de iletişimi bir bütün olarak düşündüğümüzde ses tonu, iletişimin  en önemli unsurlarından bir tanesidir. 

Ancak ses tonu, iletişimde beden dili kadar önemli değildir  Nitekim, vücut dili sayesinde, söz kullanmadan karşı tarafa duygularımızın, düşüncelerimizin bir çoğunu aktarırız.

Mesela sevmediğiniz, olumsuz duygular hissettiğiniz  bir insan ile aynı ortama girince, yüzünüzün asık olması, ayaklarınızın o insandan farklı yönü göstermesi, iki kolunuzun kenetlenmiş halde olması, açık bir şekilde karşı tarafla ilgilenmediğinizi, o insanı sevmediğinizi gösterir.

Eğer karşınızdaki insan, beden dili okuma teknikleri konusuna biraz hakimse  sizin açık bir şekilde onunla ilgilenmediğinizi anlar.

Bu yüzden, sosyal ilişkilerimizde, anlatmak istediklerimizi daha etkili bir şekilde anlatmak, etkili iletişim becerilerini kazanmak ve  karşı tarafın  gönderdiği mesajı daha iyi anlamak için beden dili konusunda bilgi sahibi olmalıyız. Nitekim beden dili kurallarına değer verdikçe ve anladıkça, sosyal ilişkilerimizde daha yapıcı olmaya başlarız.

YAZI İÇERİĞİ ;

Beden Dili Neden Önemlidir?

Beden dilinin önemli olmasının iki önemli nedeni vardır:

 • 1 )Beden dili dürüstür:

Sosyal ilişkilerinizde çevrenizdeki insanların sizin hakkınızdaki, düşüncelerini ve duygularını öğrenmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey, çevrenizdeki insanların size karşı davranışlarını incelemek olmalıdır.

Bakın burada sadece davranışlarını inceleyin diyorum, sözlü olarak söylediklerini dikkate almayın. Nitekim çoğu insan yalan söyler; ancak davranışları asla yalan söylemez.

Eğer bir kişi ile ilişki yaşamaya başladıysanız ve karşınızdaki insan size “Seni çok seviyorum, seni özlüyorum, sen benim için değerlisin.” tarzında cümleler kurmasına rağmen; sizinle buluşmayı erteliyorsa, mesajlarınıza 2-3 saatte bir cevap veriyorsa, sizinle görüşmek için bir çaba içerisinde değilse, o zaman anlayın ki  o kişi sizi sevmiyordur. Bakın bu durum çok açık ve nettir. Çoğu insan bu ve buna benzeri durumları anlamaz; çünkü karşısındaki insanı, sözleri ile değerlendirir. Bu çok büyük bir hatadır.

Biz insanlar olarak duygu odaklıyızdır. Yani, korku duyduğumuzda kaçmak,  sevmediğimizde ilgilenmemek, nefret ettiğimizde saldırganlaşmak vb. Durumlar bizim doğamızda var. Çoğu zaman mantığımıza göre değil de duygularımıza göre hareket ederiz.

Bu yüzden beden dili, çok güvenilir bir iletişim aracıdır. Nitekim duygu ve vücut hareketlerimiz doğru orantılıdır. Bu gerçeği kabullenmeniz halinde, iletişimde karşı tarafın size karşı olan düşüncelerini ve duygularını çok daha iyi anlamaya başlarsınız. Bu durum da sizin,  sosyal ilişkilerinizde doğru adımlar atmanıza yardımcı olur.

Mesela siz karşınızdaki insanın size karşı sergilediği beden dili hareketlerini ve anlamlarını öğrenince, nasıl doğru tepki vereceğinizi bilirsiniz.

Toplum içerisindeki bazı  insanların beden dili hakkında gerçekleri bilmemesi, onların çok basit olaylarda bile yanlış adım atmalarına neden olmaktadır. Yukarıda verdiğim örnekte mesela kişi diyor ki ; “Abi kız bana beni sevdiğini söylüyor ama hiç mesaj atmıyor, konuşmak için çaba göstermiyor” diyor. Acaba  kız beni seviyor mu? sorusunu kafasına takıyor ve kendisine boş yere stres oluşturuyor.

Ancak  insanlar “Sözlü iletişimde yalan olabilir; ama sözsüz iletişimde yalan olmaz.” gerçeğinin farkında olsalar, kafalarına bu tarz soruları  takmayacaklardır. Direkt olarak davranışları gözlemlemeye başlayacaklar ve gerçeği fark edeceklerdir.

Sen Beni Neden Hiç Aramıyorsun?  Yaptığın Ayıp!

Bu cümle sizlere tanıdık geldi mi? Hani uzun zamandır bir arkadaşınızla görüşmüyorsunuzdur ve ilk telefon görüşmenizde, ilk olarak bu cümleleri duyarsınız veya  siz söylersiniz.

Bu cümleleri söyleyen sizseniz, insan davranışlarını okuyamıyorsunuzdur. Nitekim bir insan sizi arayıp sormuyorsa, sizi umursamıyordur. Yani size pek de fazla değer vermiyordur. Bunu anlayın ve karşıdaki insana bu tarz cümleler kurmaktan vazgeçin.

Siz karşınızdaki insana “Beni neden aramıyorsun?” diye sorduğunuzda, size gerçek cevabı vermeyecek; işlerim vardı vs. tarzında cümleler söyleyecektir. Hem  bu tarz bir cümle ile karşı tarafın canını daha fazla sıkacaksınız.

Nitekim onu gereksiz yere bahane üretmeye zorluyorsunuz.

beden-dili-neden-önemlidir
Beden dili neden önemlidir?

Bu alt başlığı açmamın sebebi “Sen beni hiç aramıyorsun? Ayıp yaptığın!” cümlesinin bizim toplumumuzda çok  kullanılıyor olmasındandır.

Toplumumuzdaki insanlar bu cümle ile  karşı tarafın sempatisini kazandıklarını düşünürler; ancak gerçekler, bu şekilde değildir. Gerçekler: Sizi pek de fazla umursamayan bir insanın daha da fazla umursamamasına yol açar. 

Bu yüzden çevrenizle iletişime girmeden önce  çevrenizdeki insanların davranışlarını, beden dillerini izleyin ve sonrasında aldığınız mesaja göre adım atın. Sosyal ilişkilerinizde bu sizin için daha faydalı olacaktır.

 • 2) Araştırmalar gösteriyor ki :  İletişimde beden dili % 60 ses tonu % 30 kelimeler % 10 önem taşır.

Beden dili neden önemlidir? Sorusunun ilk başlığında “Karşı tarafın beden dilinden gelen mesajlar dürüst olduğu için beden dili önemlidir.” noktasına değinmiştik. Şimdi ise  beden dilinin önemi konusuna, karşı tarafa vereceğimiz mesaj üzerinden değerlendirelim.

Araştırmalar göstermektedir ki  iletişimde en önemli unsur  vücut dilidir. Bu şu anlama gelmektedir: İnsanlar söylediklerimizi değerlendirirken veya bizim hakkımızda bir  görüşe sahip olacakları zaman, büyük oranda beden dilimizden etkilenirler.

Mesela davranışları özgüvensiz olan bir insanı, bilinçaltı düzeyde özgüvensiz olarak kabul edersiniz. O insanın size gelip “Ben özgüvenli bir insanım” demesi, sizin o kişi hakkındaki görüşlerinizi değiştirmez; çünkü bizi etkileyen en önemli unsur, vücut dilidir. Bu yüzden karşı tarafa etkili, bir izlenim bırakmak ve mesajı net vermek için beden dilinizi etkili kullanmalısınız.

Beden Dili Etkili Bir Şekilde Nasıl Kullanılır?

Sosyal ilişkilerinizde, beden dilini etkili bir şekilde kullanmak için  4 temel unsura dikkat etmelisiniz.  Bunlar:

 • Gözler

Göz teması neden önemli?

Sosyal ilişkilerde, beden dilini etkili kullanmanın ilk adımı gözlerden geçer. Nitekim gözler, ilişkilerimizde içimizi yansıtan bir ayna görevi görür. Göz hareketlerimiz ile karşımızdaki insana farkında olmadan ve dürüst bir şekilde duygularımızı aktarırız. Aktardığımız duyguları karşımızdaki insan, bir his olarak algılar. Kısacası gözlerin, beden dilinde çok büyük anlamları vardır.  Bu yüzden, ikili veya daha fazla kişi ile dönen sohbetlerinizde karşı tarafla mutlaka göz teması kurun. İster anlatıcı tarafta olun, ister dinleyici tarafta olun fark etmez. Sohbet esnasında daima  göz teması kurun. Ayrıca  insanlar ile göz teması kurmak sizin özgüvenli olduğunuzu işaret eder. Gözleri kaçırmak ise güvensizliğin işaretidir

 • Baş hareketleri

Başın çeşitli duruş biçimleri iletişim sürecince iletişimin içeriğini etkin olarak belirleme ve aktarma gücüne sahiptir. Yüzün iletişimde bulunulan kişiye döndürülmesi, konuşulan ya da dinlenen kişiye karşı açık bir merkezin oluşturulması anlamına gelir. Ayrıca yüzün iletişimde bulunulan kişiye döndürülmesi  samimiyetinde başlanğıcıdır.

Sohbet esnasında dinleyici konumundaysanız, karşınızdaki insanın gözlerinin içine bakın ve ara ara başınızı onaylar bir şekilde yukarıdan aşağıya doğru sallayın. Bu beden dili hareketi “Ben seni dinliyorum,  söylediklerine değer veriyorum, senin görüşlerine açığım” anlamına gelir. Etkili bir iletişimde olmazsa olmaz olan bu davranışı ilişkilerinizde mutlaka uygulayın. Bu davranışı sergilemeniz neticesinde karşınızdaki insan kendisini değerli hisseder ve aynı tepkiyi size de verir. Yani siz konuşmaya başlayınca o da sizi etkili bir şekilde dinlemeye başlayacaktır.

 • Eller

Etkili bir beden dili için ellerin kullanımı çok ama çok önemlidir . İlk olarak karşınızdaki insan, sizin hakkınızdaki görüşlerini, tokalaşmanızdan itibaren oluşturmaya başlar. Nitekim zayıf ve eli kavramayan bir tokalaşma özgüvensizliği işaret ederken, Güçlü bir tokalaşma özgüveni işaret eder.  Ayrıca eller konusunda bir diğer önemli husus da  heyecanlanılan anlarda, ellerin gereksiz yere oynatılmaya başlanmasıdır. Bu olay genellikle, otoriter insanların yanında olur. Ancak bu davranış da dışarıdan bakıldığında hoş gözükmez. Bu yüzden etkili beden dili izlenimi için ellerin kullanımı oldukça önemlidir.

( Bkz ; Beden Dilinde Ellerin Kullanımı )

 • Ayaklar

Ayak hareketleri genellikle beden dili dışavurumları kapsamında incelenmektedir. Yani ayaklar ile genel olarak dışarıya belirli mesajlar göndeririz. Mesela ayaklarımızın gitmek istediğimiz yeri göstermesi gibi.  Ayaklar konusunda dikkat etmeniz gereken nokta: Heyecanlandığınız anlarda, vücut ağırlığınızı bir ayaktan diğer ayağa aktarmamanız olmalıdır. Nitekim vücut ağırlığınızı bir ayaktan diğer ayağınıza aktardığınızda, bariz bir şekilde karşı taraf karşısında heyecanlandığınızı belli ediyorsunuz. Bu ilk izlenim için iyi değil.

 

En Çok Kullanılan 10 Beden Dili Ve Anlamları

 • KOLLARIN BAĞLANMASI 

Bu beden dili hareketi, “Ben iletişime kapalıyım.” anlamına gelir. Genelde bu davranışın altında yatan sebep ise  kişinin kendisini bulunduğu sosyal ortamda gergin hissetmesinden kaynaklanır. Kendisini gergin hisseden bir insan iletişime açık değildir.

beden-dili-önemi-nedir

 • KADINLARIN SAÇLARINI KULAĞININ ARKASINA ALMASI 

Kadının saçlarını kulağının veya kafasının arkasına alması güzelliğini göstermek istemesinden kaynaklanır. Kadın tarafından erkeğe yapılan bu hareket, genellikle bilinçsiz bir şekilde yapılır ve kesinlikle kadınların hoşlanma belirtileri arasında yer alır.

 • GÖĞSÜN ÖNE ÇIKARILMASI 

Genellikle erkekler tarafından kullanılan bu beden dili hareketinin anlamı, meydan okuma ve saldırganlıktır. Sosyal hayat içerisinde, genelde kafası güzel insanlar tarafından bu beden dili hareketi kullanır. Nitekim kafası güzel insanda alkolün getirdiği gereksiz bir cesaret vardır.

 • SAATE BAKMAK 

Sohbet esnasında saate bakmak, dinleyici tarafın sıkıldığı veya daha önemli bir işinin olduğu anlamına gelir. Eğer sohbetiniz esnasında karşınıdaki kişi, bu davranışı sergilerse, en kısa süre içerisinde sohbeti sonlandırın.

 • BACAK BACAK ÜSTÜNE ATMAK 

Bacak bacak üstüne atmak genelde savunmanın bir şekli veya iç gerginliğin işareti olabileceği gibi, karşılıklı diyalogda rahatlığın yansıması olarak da düşünülebilir. Bacak bacak üstüne atıldığında, kişinin gönderdiği mesajı net olarak anlayabilmek için kolların durumuna bakılması gerekir .  Eğer kollar göğüs hizasında kavuşturulmuşsa kişi olumsuz ve savunmacı bir tutum içine girmiştir. Diğer türlü kişi  uzun süre oturduğu için  rahatlama ihtiyacından dolayı bacak bacak üstüne atabilir.

 • BİLEK İÇİ GÖSTERME

Kadınlar tarafından kullanılan bu beden dili hareketi, hoşlanma belirtisidir. Kadınlar bu davranışı genellikle farkında olmadan yaparlar. Bu hareketin temelinde hoşlanılan erkeğe mahrem yerlerin ( Boyun ve bilek içi ) gösterilme isteği yatar.

 • ELLERİN YÜZE DOKUNMASI 

Suçluluk, utanma, duyguları kontrol edememe gibi durumlarda elimizi yüzümüzde gezdirme ihtiyacı hissederiz. Bu beden dili hareketini genellikle aşırı heyecanlandığımız durumlarda, farkında olmadan yaparız. Amaç karşı tarafa heyecanlandığımızı belli etmemektir.

 • DÜŞÜK OMUZLAR

Düşük omuzlar, çaresizliğin ve düşük enerjinin belirtisidir. Kişi muhtemelen o anda, üzüntülü bir haber almış veya genel olarak depresyonda olabilir. Hayat içerisinde kendinizi ne kadar çaresiz hissetsenizde bu beden diline girmeyin. Elinizden geldiğince dik durmaya çalışın. Çünkü düşük omuzlar güçsüzlüğün işaretidir.

 • İKİ ELİN PARMAKLARININ BİRLEŞTİRİLMESİ 

Genelde siyasetçiler tarafından kullanılan bu beden dili hareketi, kişinin konuştuğu konu hakkında uzman olduğunu belirtir.

beden-dili-önemiEğer bir kişi ellerini bu şekilde tutuyorsa karşısındaki insana bu konuda uzmanım bana güvenebilirsin mesajı veriyordur. Siz de bilgi sahibi olduğunuz konu hakkında konuşurken ellerinizi bu şekilde tutara karşınızdaki insanın güvenini kazanabilirsiniz.

 •  ELİN ÇENEYE KONMASI 

Bu beden dili hareketi genellikle flört döneminde kullanılır. Sohbet esnasında, karşınızdaki kişi elini çenesinin altına koymuş ve düşünceli gözler ile size bakıyorsa, daha sizin için karar vermemiş demektir. Kafasında size ne kadar değer vermesi gerektiğini biçiyordur.

Beden dili neden önemlidir? Beden dili ve anlamları nelerdir?” başlıklı makalemizin sonuna geldik. Umarım sizlere yardımcı olabilmişimdir. Aklınıza takılan yerleri yorum kısmında belirtebilirsiniz. 

 

“Beden Dili Neden Önemlidir?” üzerine 3 yorum.

 1. Geri bildirim: E-kitap Nasıl Yazılır? E-kitap yazarak para kazanmak | Net Prosu

Bir cevap yazın