Rezil Olma Korkusu: Hayatı En Çok Etkileyen Korku!

Rezil olma korkusu, hayatınızı en çok etkileyen korku türü…

Hayat içerisinde birçok korku türü vardır; köpek korkusu, uçak korkusu, yükseklik korkusu, su korkusu hatta palyaço korkusu bile var. ,

Ancak bu korkuların hiçbirisi kişinin hayatını çok da fazla olumsuz anlamda etkilemez. Kişi bu korkular ile birlikte çok rahat bir şekilde yaşamını sürdürebilir.

Nitekim yükseklik korkusunu şiddetli yaşayan bir insanı düşünürsek eğer bu kişi yüksek yerlere çıkmaz ve olay orada biter. Ayrıca zaten bu kişinin yüksek yerlere çıkma gibi bir ihtiyacı da yoktur.

Aynı şekilde, köpek korkusunu şiddetli yaşayan bir insan normal hayat içerisinde köpek gördüğünde farklı bir yolu tercih eder ve köpek bulunan ortama girmez. Neticede ise hayatına rahat bir şekilde devam eder.

Yani aslında demem şudur ki “hayatta bulunan birçok korku türü bizim hayatımızı çok fazla etkilemez, bizler bu korkular ile başa çıkabiliriz.

Ancak hayat içerisinde öyle bir korku türü var ki bu korku türü insanın hayatını gerçek anlamda çok fazla etkilemektedir. Bu korku türünün ismi “Rezil Olma Korkusudur.”

YAZI İÇERİĞİ ;

Rezil Olma Korkusu İnsan Hayatını Neden Çok Fazla Etkiler?

Rezil olma korkusunun, insan hayatını çok fazla etkilemesindeki neden rezil olma korkusunun kişinin sosyal hayatını etkilemesinden kaynaklanır. Ve sosyal hayat, bizim hayatımızın büyük bir alanını kaplar.

Öyle ki gerek iş hayatı, gerek okul hayatı, gerek karşı cins ve hem cinslerimiz ile olan ilişkiler tamamen sosyal hayatımızın içerisindedir. Bizler bu sosyal hayat içerisinden yükseklik korkusunda olduğu gibi “aman insanlar arasına girmem” deyip de kaçamayız.

İşte bu sebepten ötürüdür ki rezil olma korkusunu hissetme dozumuz çok ama çok önemlidir. Eğer bu korku türünü şiddetli yaşarsak hayatımızın her alanında belirli bir özgüvensizlik hakim olur. Çünkü rezil olma korkusu en temel düzeyde “insanlar ne der?” düşüncesini umursamaktır.

İnsanlar ne der? Diye çok fazla düşünen insanlar sosyal ilişkilerinde kesinlikle rahat, özgüvenli bir şekilde davranamazlar.

Mesela hayat içerisinden örnek vermem gerekirse eğer özgüveni düşük insanlar yere bakarak yürürler.

Peki neden? Çünkü en temel düzeyde bu insanlar başları dik, özgüvenli bir şekilde yürürler ise insanların bu kişiye karşı “artiste bak, bu da kendisini bir şey zannediyor” diyeceklerini düşünürler.

Aynı şekilde bir başka örnek daha vermem gerekirse ortamlarda genellikle kasıntı duran insanların bu davranışı sergilemesinde ki temel neden; kendilerini tamamen eleştiriye kapatmalarından kaynaklanır.

Nitekim kişi, hiçbir söz belirtmeyerek, hiçbir davranış sergilemeyerek den aslında kendisini tamamen dış çevreden gelecek olan yorumlara kapatmış oluyor. Yani insanların düşüncelerini kendisinden uzaklaştırmış oluyor.

İşte bu ve benzeri davranışların sonucunda kişinin hayatına tam anlamı ile özgüvensizlik hakim oluyor.

Peki sonrasında ne oluyor? Sonrasında kişi kendisini sosyal anlamda tamamen izole ediyor. Ne karşı cins ile ilişki kurabiliyor, ne hem cinsleri ile istediği aktiviteleri yapabiliyor ne de kendisini gerçekleştirebiliyor. Sadece izole bir şekilde yaşamına devam ediyor.

İşte en kötüsü de zaten bu. Nitekim birçok insanın hiçbir vasfı olmadığı halde “rezil olma korkusunu” minimum düzeyde yaşadığı için sesini çıkartıyor, girişimde bulunuyor ve istediklerini elde ediyor.

Ancak rezil olma korkusunu şiddetli yaşayan birçok insan, hayatının birçok alanında “insanların ne diyeceğini çok büyüttüğü” için sesini çıkartmıyor, girişimde bulunmuyor ve öylece yaşamına devam ediyor. Hayat bunun örnekleri ile dolu. Ve siz de zaten bunun farkındansınız.

Öyle ki gerek sosyal medyada gerek geleneksel medyada gördüğünüz ve “hay senin sıfatının…” dediğiniz insanların birçoğunun ortak özelliği vasıfsız ve rezil olma korkularının minimum düzeyde olmasıdır.

Bu insanların bazıları gerçek anlamda beyinsiz olmalarına rağmen rezil olma korkularını minimum düzeyde yaşadıkları için girişimde bulunabiliyorlar ve neticede bazı varlıkları kazanıyorlar.

Neticede bakır olmalarına rağmen toplum tarafından altın olarak algılanıyorlar! Ve belki de siz altın olmanıza rağmen rezil olma korkusunu çok şiddetli yaşadığınız için girişimde bulunamıyor ve altın olmanıza rağmen ( vasıflı, yetenekli ) toplum tarafından bakır olaraktan algılanıyorsunuz.

Bu yüzden rezil olma korkusunu minimum düzeye indirmelisiniz. Peki rezil olma korkusu nasıl minimum düzeye iner? Rezil olma korkusundan nasıl kurtulunur? Rezil olma korkusunu yenmek için yapılabilecekler nelerdir?

Rezil Olma Korkusu Nasıl Yenilir?

Rezil olma korkusunu minimum düzeye indirmek için ilk olarak dan hayatta her kazanımda olduğu mücadele etmeniz gerekeceği gerçeğini içselleştirin.

Eğer buradan alacağınız birkaç tavsiye veya iki metin okuma ile rezil olma korkusundan kurtulacağınızı sanıyorsunuz, büyük bir yanılgı içerisindesiniz.

Nitekim burada okuduğunuz bu yazı, sizin farkındalığınızı artıracaktır. Farkındalığınızın artması demek, “Rezil olma korkusunu minimum düzeye indirmek için ne yapmanız gerektiğini bilmeniz demektir.” Asıl mücadele eyleme geçmek ile başlar.

Bu doğrultuda rezil olma korkusunu yenmek için yapmanız gerekenlerden bahsetmem gerekirse eğer:

1) Kendinize Olan Bakış Açınızı Değiştirin:

Kişinin kendisini basit görmesi demek; rezil olabileceğinin, reddedilebileceğinin, eleştiriye maruz kalabileceğinin, bazı insanlar tarafından benimsenmeyeceğinin bilincinde olması demektir. Yani aslında kişinin kendisini basit görmesi demek; insan olduğunun bilincinde olması demektir.

Birçok insan diğer insanlardan eleştiri duymamak ve rezil olmamak için kendi etraflarını ego duvarları ile çevreler ve yukarıda dediğim gibi kasıntı bir şekilde gezerler, girişimde bulunamazlar. Peki neticesinde ne kazanırlar? Tabii ki de hiçbir şey.

Ancak bu kişiler, hayat içerisinde bulundukları eylemlerde rezil olabileceklerinin, reddedilebileceklerinin, hata yapabileceklerinin farkında olsalar, emin olun ki çok daha özgür bir şekilde hareket ederler ve çok daha rahat girişimde bulunurlar. Çünkü en temel düzeyde bu kişiler, başlarına gelebilecek kötü olayları kabul etmiş oluyorlar ve bu kabulleniş ile birlikte harekete geçmelerini engelleyen o ego duvarını kırıyorlar.

Bu yüzden ilk olaraktan rezil olma gibi olumsuz bir olayın başınıza geleceğini kabul edin. Nitekim siz insansınız!

2) İnsanlar ne der? Diye yapmaktan vazgeçtiğiniz eylemleri yapın:

Her korku türünde olduğu gibi rezil olma korkusunu azaltmanın yolu da bu korku ile yüzleşmektir. İşte mücadele gerektiren kısım da burasıdır. Nitekim yüzleşmek gerçek anlamda cesaret isteyen ve insanı korkutan bir eylemdir.

Mesela bu zamana kadar rezil olma korkusu yüzünden sınıf da bir kere bile parmağını kaldırmamış bir öğrenci için parmak kaldırmak ve hocaya bir soru sormak gerçek anlamda onu zorlayan bir eylem olacaktır.

Ancak eğer bu kişi, tüm korkusuna rağmen sınıf da parmağını kaldırır ve hocasına anlamadığı bir yerde soru sorarsa veya hocanın sorduğu bir soruya cevap verirse ve bu davranışını sürekli olaraktan tekrar ederse artık rezil olma korkusunu önceki kadar şiddetli yaşamaz.

rezil-olma-korkusu-nasıl-yenilir
Rezil olma korkusu nasıl yenilir?

Ayrıca bu yüzleşme sayesinde kişide “ben korkuma rağmen harekete geçebilirim” bilinci oluşur ve bu da özgüveni doğurur.

Yukarıdaki öğrenci örneğinde olduğu gibi sizlerde rezil olma korkusu ile yüzleşmek için rezil olmak dan korktuğunuz alanlarda, olaylarda her zaman sergilediğiniz davranışların tam tersini yapın.

Mesela iş yerinize girdiğinizde genellikle kimseye selam vermeden direk işinizin başınızı oturuyorsanız artık ilk olarak dan insanlara selam verin, günaydın deyin ve ondan sonra işinizin başına geçin.

Bu şekilde rezil olmak dan korktuğunuz durumlar karşısında, içinizdeki “yapma” diyen sese rağmen davranışlarınızı değiştirirseniz belirli bir süreden sonra rezil olma korkusunu minimum düzeyde yaşamaya başlarsınız ve burada şu önemli notu da söylemek istiyorum ki “Bir korku türünü en az düzeyde hissetmenin en etkili yolu; yüzleşmektir.”

Diğer yolların hepsi ya yararsızdır ya da sizlere çok az yarar sağlar. Mesela rezil olma korkusundan kurtulmak için her gün kendinize “rezil olmak dan korkmuyorum; çünkü kendimi seviyorum” diye 10 kere tekrar edin gibi bir tavsiye, sizlere hiçbir fayda sağlamaz. Ancak günümüzde gerek sosyal medya mecraları gerek Web siteleri bu tavsiyeler ile doldu taştı.

rezil-olma-korkusuKlasik bir olumlama tavsiyesi

Bakın sevgili dostlar, bu ve benzeri eylemler ile korkularınızdan falan kurtulamazsınız. Korkularınızdan kurtulmak için kademeli bir şekilde yüzleşmek zorundasınız.

Korkulardan kurtulmanın en pratik ve en etkili yolu budur ! Bu doğrultuda, rezil olma korkusu olsun veya herhangi bir başka korku olsun fark etmez yaşadığınız korkudan kurtulmak için korkunuza rağmen harekete geçmeli ve kademeli olarak o korkunuzla yüzleşmelisiniz.

( Bkz: Gelişim Nasıl Başlar? )

Makalemin sonuna gelmişken, sizlere ilki “Rezil olma korkusunu nasıl yenilir?” sorusuna cevap veren bir TEDx konuşmasının linkini aşağıya bırakıyorum ve sonrasında ise “Korku Kulübü” isminde bir belgeselin daha linkini aşağıya bırakıyorum. Bu iki videoyu muhakkak izlemenizi tavsiye ediyorum. Nitekim birinci videoda rezil olma korkusundan kurtulmak için yapmanız gereken eylemlerden bahsediliyor. İkinci video ise insanların psikologlar tarafından nasıl kademeli bir şekilde korkuları ile yüzleştirildikleri gösteriliyor. Bu yüzden bu videolar sizlere korkulara dair birçok farkındalık kazandıracaktır.

(Bkz: Rezil Olma Korkusundan Kurtulmak İçin Yapmanız Gerekenler )

(Bkz: Korku Kulübü Belgeseli )

Rezil olma korkusu: Hayatı en çok etkileyen korku” başlıklı makalemin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Umarım sizlere yardımcı olabilmişimdir. Aklınıza takılan yerleri yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Bir cevap yazın