Motivasyon Nedir? Motivasyon Artırma Yöntemleri

Yazıma sizlere iki tane soru sorarak başlamak istiyorum bunlardan ilki;

  • Acaba bir insana bir hedef doğrultusunda çalışmak için gelen şevk ve istek nereden gelir?
  • Diğeri ise gelen bu şevk ve isteğe ne denir?

Dostlar hepinizin bileceği üzere bir hedef doğrultusunda çalışmak için kişi de var olan şevk ve isteğe motivasyon denir. Yani aslında motivasyon nedir? Sorusunun cevabına karşılık olaraktan “Motivasyon bir insanı belirli bir amaç için harekete geçiren güçtür” diyebiliriz. 

Burada motivasyon nedir? Sorusunun cevabını vermek önemlidir ancak daha daha önemlisi, yukarıdaki ilk soru da sorduğum üzere “Bir insana bir hedef doğrultusunda çalışmak için isteğin, şevkin, yani motivasyonun nereden geldiği sorusudur.” İşte asıl bu sorunun cevabını bilirsek hayatımızda, mücadelelerimizde motivasyon duygusunu kazanabilir ve  tüm zorluklara rağmen mücadele edebiliriz. 

  • Peki motivasyon nereden gelir? Motivasyon artırma için yapılacaklar nelerdir? 

Bu makalem bu cevapları vermek üzere tasarlanmıştır. Ancak ilk olaraktan motivasyon nedir? Sorusunun cevabını daha geniş bir şekilde vermek istiyorum ki motivasyon nereden gelir? motivasyon kazanma yolları nelerdir? gibi soruların cevaplarını daha net bir şekilde anlayabilelim. 

YAZI İÇERİĞİ ;

Motivasyon Nedir? 

Bir diğer ismiyle güdülenme olan motivasyon, davranışa enerji sağlayan organizmanın içindeki ve çevredeki güçler olarak tanımlanır. Yani aslında motivasyon belirli davranışları sergilemek üzere kişinin iç ve dış faktörlerden enerji almasıdır. Buradaki enerji kavramı oldukça önemlidir; çünkü bizler enerjimiz varsa harekete geçebiliriz enerjimiz yoksa olduğumuz yerde kalırız. 

  • Eğer harekete geçersek de kazanan bir insan olmaya yaklaşırız. Olduğumuz yerde kalırsak ise yavaş yavaş farkında olmadan gerilemeye başlarız. İşte bizleri harekete geçirmek için iten motivasyonunun önemi de buradan itibaren başlar. Nitekim bir tarafta içimizdeki itici güç sayesinde sürekli kazanan bir insan olmak gibi bir fırsatımız varken, diğer tarafta ise tabiri yerindeyse çürümek var. 
  • Aslında sadece bu sebepten ötürü bile motivasyon nereden gelir? Motivasyon artıma için yapılacaklar nedir? gibi soruların cevabını bilmemiz gerekir ki harekete geçebilelim. 

Bu doğrultuda sizlere ilk olaraktan “Motivasyon nereden gelir?” Sorusunun cevabını vererekten, motivasyon kazanmanın yollarından bahsetmek istiyorum. 

Motivasyon Nereden Gelir? Motivasyon Artırmak İçin Yapabilecekleriniz

Dostlar motivasyon, yani bir insanı belirli hedefler doğrultusunda harekete geçiren güç, en temel düzeyde kişinin kazanacaklarına odaklanmasından ötürü gelir ve kişinin motivasyon eksikliği büyük oranda kazanacaklarına odaklanması ile kapatılır. Yani motivasyon artırmak için kişinin kazanacaklarına odaklanması gerekir. Eğer bir kişi kazanacaklarına odaklanırsa doğal olaraktan harekete geçmek için kendi kendisine motivasyon sağlamış olur. 

Nitekim biz insanları en temel düzeyde harekete geçiren güçlerden bir tanesi haz duygusudur. Bizler insan olaraktan haz alacağımız varlıklara sahip olmak ve haz alacağımız eylemleri yapmak isteriz. Mesela bir kişinin son model bir arabaya sahip olması ona mutluluk verir. (Mutluluk duygusu ise ana temada bir hazdır) Aynı zamanda bir kişinin son model bir arabaya sahip olacağını hayal etmesi de ona mutluluk verir.  İşte bu haz duygusu ne kadar çok yoğunsa kişi o hazzı gerçekleştirebilmek için mücadele etmeye başlar. Yani çalışır, fedakarlıklarda bulunur, o hazza ulaşmak için bedel ödemeye razı olur vs. 

Peki neden? Çünkü zevklerimize, mutluluğumuza ulaşmayı istemek biz insanların doğasında var. İşte bu noktada ben sizlere diyorum ki motivasyonun kaynağı kazanacaklara odaklanmaktır. Bazı insanlarda motivasyonun çok yüksek olmasının ancak bazı insanlarda motivasyonun çok düşük olmasının temel nedeni budur. 

Nitekim bazı insanlara yaptıkları işler karşısında kazanacakları somut veya soyut varlıklar çok cazip gelirken bazılarına yaptıkları eylemler sonucunda kazanacakları varlıklar hiçbir şekilde cazip gelmez. Bu yüzden de bu insanların motivasyonları genellikle çok düşüktür.  

Bu doğrultuda motivasyon artırma adına sizlere ilk olarak şunu söyleyebilirim ki hayaliniz olan, kazanacaklarınız ile sizi cezbeden bir işe veya eyleme yönelin. Haa diyorsanız ki ben zaten beni cezbeden bir işle uğraşıyorum ancak yine de motivasyon eksikliği yaşıyorum diyorsanız o zaman sizlere tavsiyem hayal kurmanız yönünde olacaktır. Peki neye hayal kuracağız? Derseniz cevabım tabi ki de kazanacaklarınıza hayal kurmanız yönünde olacaktır.

Hatta ve hatta elinize bir kağıt kalem alın ve hedefinize ulaştığınızda sizi neler bekliyor ayrıntılı bir şekilde kağıda dökün. Emin olun ki kazanacaklarınızı görmek sizin motivasyonunuza artıracaktır. Bu uygulamayı ister çok basit hedeflerinizde  kullanın isterseniz çok büyük hedeflerinizde kullanın fark etmez. Daima motivasyonunuzu artırır. 

motivasyon-nedir

Bunlarla beraber hem motivasyonunuzu artırmak için hem de motivasyonunuzu korumak için uygulayabileceğiniz diğer yöntemler ise yaptığınız işle ilgili plan yapmak ve motivasyonun gelmesini beklemeden harekete geçmektir. 

Motivasyon Artırma / Plan Yapmak 

Burada plan yapmak basit görünse de aslında sizin karar verme süreçlerinizi otomatiğe alıp hedeflerinize gerçekleşebilmeleri için  belirli bir zaman ve mekan veriyor. Bir plan yapmak ve yol çizmek her ne kadar motivasyonunuz düşük olsa bile plana uyma olasılığınızı arttırıyor. Aynı zamanda önünüzden bir bilinmemezliğide kaldırıyor. 

İşte bu sebeplerden ötürü de plan yapmak motivasyon kazanmak ve motivasyonu korumak için oldukça önemlidir. Mesela diyelim ki bugün başladınız bir heyecanla dil öğrenmeye çalışmaya ve 1 ay boyunca bu heyecanla çalıştınız. Ancak sonradan baktınız ki kendinizde çok az bir gelişme var ve daha önünüzde dil öğrenme adına çok uzun yollar var. Muhtemelen böyle bir durumda hemen motivasyonunuz kırılır ve mücadelenizden vazgeçmek isteyebilirsiniz. Ancak belirli bir planınız olsaydı ve 1 ay sonra  o plan doğrultusunda ulaşmak istediğiniz yere ulaşsaydınız, muhtemelen o başarı ile beraber motivasyonunuz daha fazla artacaktı! Ve dil öğrenme adına daha fazla şevkle çalışacaktınız. 

Bu yüzden de sevgili dostlar hedefiniz doğrultusunda bir plan yapmak ve bu planı bir kağıda dökmek oldukça önemlidir. 

(Bkz: Hedef Belirlemenin Kriterleri

Motivasyon Artırma / İlham Perilerinin Gelmesini Beklememek 

Dostlar burada şunu söylemek istiyorum ki hayatımız içerisinde bazı olumlu duyguları hissedebilmek için ilk olaraktan olumsuz duygulara maruz kalmamız gerekmektedir. Mesela bir insanın cesaret duygusunu hissedebilmesi için ilk önce korku duygusuna maruz kalması gibi. Aynı bu örnekte olduğu gibi motivasyonu hissedebilmek için de ilk olaraktan bazı olumsuz duygulara rağmen veya kendimizi kötü hissetmemize rağmen harekete geçmemiz gerekir. Yani ilham perilerinin gelmesini beklemeden harekete geçmek gerekir ki motivasyon gelebilsin.  

Mesela zamanında spor yapmış veya şuan da spor yapan arkadaşlar bilir ki insan spor yaparken gerçekten strese maruz kalır (olumsuz hisseder) ve yorulur. Ancak spor salonundan çıktıktan sonra enerjisi gün içerisinde 1 iken 2’ye çıkar ve daha hareketli olur. Neticesinde kendisini daha iyi hisseder. İşte aynı bu örnekte olduğu gibi sizde gün sonunda kendinizi daha motive olmuş bir şekilde hissetmek istiyorsanız o zaman motivasyonun gelmesini beklemeden harekete geçin ve hedefiniz doğrultusunda çalışmaya başlayın. 

  • Çalıştıkça, mücadele ettikçe, kendinizi zorladıkça motivasyonunuzun arttığını hissedeceksiniz.

Motivasyon nedir? Ve motivasyon artırma yöntemleri nelerdir? gibi sorulara vereceğim cevaplar bu kadar, diğer makalelerde görüşmek üzere…

 

 

“Motivasyon Nedir? Motivasyon Artırma Yöntemleri” üzerine 2 yorum.

Bir cevap yazın