Kitap Okumak İstiyorum, Ama Başlayamıyorum Neden?

Kitap okumak ; Gün içerisinde  ” Yürümek, film izlemek, su içmek ”  gibi gerçekleştirdiğimiz onlarca eylemlerden sadece bir tanesidir. Ancak, kitap okuma eylemi, öyle diğer eylemler kadar  basit görülecek bir eylem değildir. Nitekim,  kitap okumak , insanın yeni fikirler ve düşünceler keşfedeceği, bu düşünceler sayesinde konfor alanından çıkacağı, neticede yeni bir hayat kurmasına yol açacak olan bir eylemdir. Toplum içerisindeki bazı insanların ” Bir kitap okudum  hayatım değişti ” sözleri, kitap okuma eyleminin basite alınılmayacak bir eylem olduğunu  ve hayatımızı değiştirebilecek anahtarı bizlere  verebileceğini kanıtlar .

Hangi eylem bir insanın hayatını olumlu yönde baştan aşağı  değiştirebilir ki?  Çok az sayıda eylem insanın hayatını olumlu yönde etkiler. Nitekim eylemlerimizin çoğu bize zarar verir. Mesela “Televizyon izleme” eylemini ele alalım; insanların televizyonlarda izlediği dizilerin büyük çoğunluğu, insanların bilinçaltı zihnine yanlış ve zarar verecek öğretiler gönderir. Tabii ki Tv başında uyuyan halk genellikle bu yanlış öğretilerin farkına varamaz. Ancak insanların farkına varamadığı bu olumsuz öğretiler, onların hayatına olumsuz  yönde etkiler. Mesela günümüzde bir kişinin çukur dizisini izleyip de belinde silah  veya bıçak taşıması ve bu doğrultuda bir kişiye saldırması oldukça yüksek bir ihtimaldir; çünkü kişi, farkında olmasa dahi izlediği filmden aldığı mesajlar bu yöndedir. Neticede alınan bu mesajlar, kişinin kendisine ve başkalarına zarar vermesine yol açabilir.

Hayatta bizlere zarar veren birçok eylem vardır; ancak burada bizlere zarar veren eylemlere  değil, fayadası olan eylemlere odaklanmamız bizim yararımıza olur. Kitap okumak, bizlere değer katan, en faydalı eylemlerden birisi olmasına rağmen Türkiye de kitap okuma oranı çok düşük düzeydedir. Peki bizlere değer katan, hayatımızı olumlu yönde değiştirecek olan bir aktiviteyi, eylemi gerçekleştirirken neden zorlanırız   Yani kitap okumanın kanıtlanmış faydalarını bildiğimiz ve kitap okumak istediğimiz halde neden kitap okumayız? Bu sorunun cevabı ilkel beynimiz ile alakalıdır.

Kitap Okumak İstiyorum, Ancak Başlayamıyorum, Neden?

Hayatımız içerisinde,  herhangi bir eyleme başlamak istediğimizde, kendimizi stresli, bunalmış, kaygılı hissetmemizin ve yapmak istediğimiz eylemi ertelemek istememizin nedeni; İlkel beynimiz ile alakalıdır. Pek ilkel beyin nedir? İlkel beynin ne olduğunu açıklamadan önce, beyin ile alakalı bazı bilgileri paylaşmak istiyorum. Nitekim bu bilgiler ” İlkel beyni ” daha iyi anlamamıza yardımcı olacak.

Beynimiz, yukarıdan aşağıya 3 katmadan oluşur. Bu katmanları bilim insanları, “Yeni beyin”, “Orta beyin” ve “İlkel beyin” olarak isimlendirmişlerdir. Yeni beynimizle mantık yürütürüz. Orta beyin, bizim duygusal dünyamızı yönetir. İlkel beynimiz ise, tehlikelerden korunmak, kendimizi savunmak, üremek, yemek yemek gibi en ilkel ihtiyaçlarımızı yöneten beynimizdir. Bilim insanları, bilinçaltımızın gerçek patronunun ilkel beynimiz olduğunu söylerler.

İlkel beyine, ana temadan bakacak olursak, ilkel beyin hayatta kalma ve enerji programlama üzerine kurulmuştur . İlkel beynin,  enerji programlama üzerine kurulmuş olması, bizlere herhangi bir eyleme başlayacağımız zaman neden kaygılı, stresli hissettiğimizi açıklar; çünkü   ilkel beynimiz hayati bir durum söz konusu olmadığında asla enerji harcamak istemez. Daima enerjisini korumak ister. Bu doğrultuda kitap okumak, spor yapmak gibi eylemler enerji isteyen eylemler olduğu için kendimizi ilk işe başladığımız anlarda kötü hissederiz; çünkü kitap okumak, bilgili bir insan olmak, yeni bilgiler edinmek gibi eylemler,  ilkel beynimizin  umrunda değildir.  O enerjisini korumak ve içgüdülerini devam ettirmek ister. Hayallerimizi, hedeflerimizi, yeni olacağımız insanı önemsemez .

Olayı daha iyi anlayabilmek için , şu şekilde bakın; İçinizde birisi var ve hiçbir şey yapmak istemiyor. Sadece en temel dürtüleri gerçekleştirmek ve enerjisini korumak istiyor . Tek önemsediği  şeyler, bunlardan ibaret . Bu yüzden sizler bilinçli zihniniz ile kendiniz adına güzel bir eylemde bulunacağınız zaman ( Kitap Okumak gibi ) aslında ilkel beyninizden ötürü kendiniz ile mücadele eder ve kendinizi kötü hissedersiniz. Bu yüzden,  ”Kitap okumak istiyorum; ama başlayamıyorum “ demek yerine direkt olarak okumak istediğiniz kitapları alın ve o anda okumaya başlayın. Kitabın 10 sayfasını bitirdikten sonra geri kalan sayfaları da çok rahat bitirirsiniz. Nitekim 10 sayfayı okuduktan sonra üzerinizdeki ataleti kırmış olursunuz ve “ Kitap okumak istiyorum; ancak başlıyamıyorum” sorununun, çözümü de budur; yapmak istemediğiniz halde yapmaya başlamak. Ancak sizler, kitap okuma eylemini veya size yarar sağlayacak olan herhangi başka bir eylemi, yarın  yapıcam diye ertelerseniz, o eylemi bir daha yapmazsınız. Ayrıca belirli bir yaşa ulaştıysanız, ertelediğiniz hiçbir işi yapmadığınızı fark etmişsinizdir zaten.

Unutmamak gerekir ki hayatta bir işin en zor kısmı, başlamaktır. Başlanılmış olan bir eylemin devamı, çok hızlı bir şekilde gelecektir; ama dediğim gibi başlamak en zor olan kısımdır.; çünkü bir işe ilk başlayacağımız zaman, ortada çok fazla bilinmemezlik söz konusudur. Bu bilinmemezlikleri, düşünerek, araştırarak, yani enerji harcayarak çözeceğiniz için ilkel beyniniz  harekete geçmek istemez. Bir işe, eyleme başladıktan sonra ise belirsizlikler ortadan kalkmaya başladığı için size yarar sağlayan eylemlerden çok daha fazla zevk almaya başlarsınız .Mesela kitap okuma alışkanlığı kazandıktan sonra kitap okumak birden en büyük  hobiniz olur. Bu alışkanlığın  hayatınıza bu kadar hızlı girdiğine siz bile şaşırırsınız.

Kitap okumak

Yine de kitap okuma alışkanlığı kazanabilmeniz için sizlere vereceğim tavsiye, sevdiğiniz konular üzerinden kitap okumanız olur. Misal siz bilim kurguya karşı merakınız var ise internete ” en iyi bilim kurgu kitapları ” veya   tarih seviyorsanız ” Tarih kitapları ” gibi aramalar yapın. İlk olarak, en çok okunan kitaplardan başlayın; çünkü en çok okunulan kitaplar  toplumun büyük çoğunluğu tarafından beğenilen kitaplardır. Beğenilen kitaplar ise kaliteli kitaplardır  ve bu kitapları sıkılmadan okursunuz.

Kitap Okumak Neden Önemlidir?

Günümüzde kitap okumanın onlarca faydası kanıtlanmış durumdadır. Zaten kanıtlanmasa da Kitap okumak  yararlı mıdır? Diye düşünmek anlamsız olur. Nitekim bizler,  gerçekleştirdiğimiz eylemlerin, sonuçlarının farkındayızdır . Mesela olumsuz bir eylem olan sigara içmenin neticesinde, boğazımızda ağrılar başlar, vücudumuza halsizlik çöker. Neticesinde  fark edersiniz ki sigara içmek sağlık  için zararlıdır. Aynı  şekilde ,   kitap okuma eyleminin  de  sonuçlarını bilinçli zihnimiz  ile fark ederiz.

Kitap okumanın olumlu sonuçları, genel olarak farklılık gösterse de ( Düşünce ve yorumlama bakımından ) bazı olumlu sonuçları, yani kitap okumanın faydaları her insan da aynıdır . Mesela kitap okuyan her insanın kelime dağarcığının gelişmesi gibi. Ancak kitap okumanın, her insana tezahür eden olumlu sonuçları sadece bununla da  sınırlı değildir.  Kitap okumanın insana birçok farklı faydası bulunmaktadır . Ben sizlere  kitap okumanın benim gözümde olan ,  en büyük  4 faydasından bahsetmek istiyorum.

  • 1 ) Derin Düşünmenizi Sağlar   

Hayat içerisinde, düşünce kalıplarımız genelde günü birliktir. Yani olağandır Mesa

ela yemekte ne yesem? Nerede yemek yesem? Kaçta uyansam? Bugün ne yapsam? gibi. Bu tarz düşünceler yüzeyseldir.  Hayatımız üzerinde pek fazla etkisi yoktur. Günümüzün büyük bir çoğunluğunu, bu tarz yüzeysel düşünceler ile geçiririz. Derin düşünme olayını ise gün içerisinde çok az gerçekleştiririz . Çoğu zaman gerçekleştirmeyiz bile. Nitekim, derin düşünmek için zihnimizin gerçek anlamda sakin olması gerekir. Kitap okumamızın neticesinde ise zihnen bu sakin ortam oluşur ve derin düşünmeye başlarız.

  •  2 ) Farkındalık Düzeyinizi Artırır 

Farkındalık düzeyinizin artması demek  , bilgilenmeniz demektir . Okuduğunuz herhangi bir bilimsel kitap neticesinde, okuduğunuz konuya dair farkındalık düzeyiniz artar. Yani bilgilenirsiniz. Kafanızdaki neden? Nasıl gerçekleşir? Sebepleri nelerdir? gibi soruların cevaplarını bulmuş olursunuz.  Mesela özgüven üzerine bir kitap okumanız neticesinde özgüven nedir? Sebepleri nelerdir ? Özgüven nasıl kazanılır? gibi soruların cevaplarını bulmuş olursunuz .

( Bkz: Özgüven )

  • 3 ) Kendinizi Daha İyi İfade Edersiniz 

Kitap okumanın en büyük faydalarından bir tanesi ise kendinizi sosyal ilişkilerinizde daha iyi ifade etmenizdir. Kitap okudukça gelişen kelime dağarcığınızın neticesinde sosyal ilişkilerinizde çok daha akıcı bir şekilde konuşursunuz .  Sohbetiniz esnasında “Nasıl anlatsam? Bak şu şekilde düşün” gibi cümlelerden kurtulmanız, ikili ilişkilerinizde sizlere ayrı bir özgüven verecektir.

  • 4 ) Üzerinizdeki ataleti atarsınız

Güne enerjik başlamanın  yollarından bir tanesi de kesinlikle kitap okumaktır.  Bu durumun sebebi ise kitap okumanın zihni aktifleştiren bir eylem olmasıdır.  Eğer zihinsel olarak zinde olursanız, bedensel olarak da zinde olursunuz. Bu yüzden güne kitap okuyarak başlamanız,  üzerinizdeki ataleti atmak için etkili  bir eylemdir.

İnsanların çoğu günün ilk saatlerini yanlış aktiviteler ile geçirmektedir. Mesela güne sosyal medya uygulamalarında videolar izleyerek başlamak gibi. Güne bu tarz eylemler ile başlamak, üzerinizdeki ataleti kırmaz . Üzerinizdeki ataletin kırılabilmesi için zihnen veya bedenen kendinizi zorlamanız gerekir. Bunun içinde güne, kitap okumak, spor yapmak gibi eylemler ile  başlanmalıdır. Unutmamak gerekir ki Güne nasıl başlanırsa gün o şekilde biter.

Kitap Okumak İnsanı Nasıl Değiştirir?

Biz insanların hayatını, bilinçaltı zihnimizdeki düşünce kalıpları yönetir. Bizler çoğu zaman hayatımıza yön veren düşüncelerimizin farkında dahi olmayız; çünkü o düşünceler bilinçaltı zihnimizdedir. Peki bilinçaltı zihin nedir?

Bilinçaltı zihin, bizlerin deposudur.  Hayatımızda yaşadığımız her olayı, hissettiğimiz her duyguyu, inandığımız her düşünceyi oraya kayıt ederiz. Tabii ki bunun farkında dahi olmayız . Nitekim bilinçaltı zihnimizin görevi budur. O yaşanılan her olayı kayıt eder . Bundan 10 sene önce yaşadığınız bir olayı hatırlayabilmenizin sebebi, bilinçaltı zihindir.

Bilinçaltı zihnimize kayıt olan düşünceler, bizlerin gelecekte alacağı kararları , davranışları  etkiler. Mesela  zenginliğin kötü olduğuna inanmış bir insan, zengin olmak için bir adım atmaz  . Çünkü o kişi zenginliğin , kötü olduğuna inanmış durumdadır .  Doğal olaraktan ise , insan  kötü olduğunu düşündüğü bir eylemi gerçekleştirmek için harekete geçmez .Yani o yönde  herhangi bir eylemde bulunmaz . Aynı şekilde, evlenmenin kötü bir eylem olduğuna  inanan, düşünen bir insan evlenmez . Nitekim o kişi için evlilik kötüdür!  Evlenmeyen insan yaşı ilerledikçe , kendisine ” Ben neden evlenmiyorum veya evlenemiyorum ? ” sorusunu sorar durur . Ancak fark edemez ki bilinçaltı zihninde evlilik konusu üzerine olumsuz düşünceleri vardır.

( Bkz: Bilinçaltı Zihin Nedir ? )

Buradan anlayacağınız üzere, bizler  her ne kadar fark etmesek de  bilinçaltı zihnimizdeki düşünceler aldığımız kararları ve eylemleri tamamen etkilemektedir. Ve işte bu noktada kitap okuma eylemi de insanın  bilinçaltı zihnine yeni düşünceler aşılar. Bu yeni düşünceler de yeni davranışlara , yeni eylemlere yol açar. Neticesinde ise kişinin hayatı bir değişim sürecine girer İşte “ kitap okumak insanı nasıl değiştirir ? ” sorusunun cevabını buradan anlayabilirsiniz .

Toplum içerisinde ” Bir kitap okudum hayatım değişti veya kitap okumak hayatımı nasıl nasıl değiştirdi ? ” gibi söylemlerde bulunan insanlar emin olun ki , boşa konuşmuyor. O insanlar okudukları kitabın öğretisinin etkisi altında kalıyorlar. Neticesinde ise hayatlarını o öğretiye göre şekillendiriyorlar .

Sizlere son olarak söylemek istediklerim ; kitap okumak , insanın hayatını gerçek anlamda katkı sağlar . Burada sayamayacağım birçok faydası mevcuttur. En basitinden kitap okumak konuşmayı geliştirir , zihniniz için yapabileceğiniz en iyi eğzersizdir.  Bu yüzden kitap okuma eylemini hayatınızın içerisine dahil edin. Elinizdeki mevcut boş zamanlarınızı kitap okumak ile değerlendirin. İsterseniz ” Her gün kitap okumak ” adına bir program hazırlayın ve her gün en az kaç sayfa kitap okuyacağınızı bu programa yazın. Bu eylem sizin kitap okuma alışkanlığı kazanmanıza daha çok yardımcı olur.

admin

Zihin ve ilişkiler konusunda , sizlerin adına içerikler üreterek , sizleri duygusal ve zihinsel anlamda daha güçlü bireyler yapmayı amaçlıyoruz . Felsefe ve niş konularımızdan haberdar olabilmek için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edin .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir