Öz Disiplin : Başarıya Giden Yolda Yanınızda Olması Gereken Yegane Sağdıç!

Öz disiplin, başarıya giden yolda bir insanın yanında olması gereken en önemli özelliklerden bir tanesidir. Nitekim öz disiplin o kadar önemli bir özelliktir ki onun yokluğunda gelen başarılar sadece birer tesadüftür. Yani bir nevi şanstır.

Eğer ki bir insan hayatında ulaşmak istediği başarıları şansa bırakmak istemiyorsa muhakkak ki öz disiplinini geliştirmelidir. Peki ama başarılara ulaşmamız için bu kadar önemli olan öz disiplin nedir? Öz disiplin ne demek?  Özdisiplin neden bu kadar önemli bir özelliktir? 

Dostlar öz disiplinin neden önemli bir özellik olduğunu açıklamadan önce ilk olaraktan, öz disiplin nedir? Sorusunun cevabını vermek istiyorum ki öz disiplinin önemini anlayabilelim. 

YAZI İÇERİĞİ ;

Öz Disiplin Nedir? 

Özdisiplin en temel tanımı ile “Hissedilen duyguları umursamadan, yapılması gereken bir işi veya işleri, yapma veya yapmama isteğine bakılmaksızın yapılmasıdır.” Somutlaştırmak gerekirse eğer mesela bir kişinin 1 yıl boyunca sabah 8’de kalkıcam demesi ve sabahları hiç istememesine rağmen sabah 8’de kalkması bir öz disiplindir.

Aynı şekilde bir insanın belirli hedeflere ulaşma doğrultusunda her gün belirli eylemleri düzenli bir şekilde yapması, ertelememesi de bir öz disiplindir. 

öz-disiplin
Andrea Piacquadio – pexels.com/tr-tr/

Kısacası dostlarım özdisiplin, ne olursa olsun yapılması gerekenleri vazgeçmeden yapmaktır ki zaten başarı için de bu kadar önemli bir özellik olmasındaki neden budur.

Şimdi düşünün ki bir insan var ve bu insanın hedefi 1 yıl sonunda fit bir vücuda sahip olmak, bu kişi bu hedefini gerçekleştirmek için gidiyor spor salonuna yazılıyor, haftanın 5 günü spora gidiyor, yediği içtiği şeylere dikkat ediyor vs. Tam böyle devam ederken aradan geçen 1 ayın ardından bu kişi diyor ki “Ya çok yoruluyorum artık spora 5 gün yerine 2 gün gidecem.” Sonrasında diyor ki “Canım çok tatlı çekiyor bu yüzden artık tatlı yemeye kaldığım yerden devam edicem” 

Şimdi sizlere soruyorum, sizce bu adam 1 yılın sonunda hedefine ulaşıp, başarılı olabilir mi? Tabi ki de hayır! Çünkü dostlar, bu kişi tamamen hissettiği duygulara odaklandı ve neticede kendi üzerinde kurduğu “öz kontrol”den vazgeçti. Yani ortada artık öz disiplin adına hiçbir şey kalmadı. İşte bu yüzden de bu adam çok yüksek bir ihtimaldir ki artık hedefine ulaşamayacak! 

Aynı yukarıdaki “fit bir vücuda sahip olma” örneğinde olduğu gibi her başarı belirli düzeyde öz disiplin ister ve eğer bizler  kendimiz üzerinde kurmuş olduğumuz öz disiplinden vazgeçersek, hiçbir şekilde başarıya ulaşamayız. İşte bu yüzden de özdisiplin başarı için oldukça önemli bir özelliktir.  Öyle ki özdisiplin sayesinde duygularımızı umursamadan hedefimize ulaşmak için devamlılığımızı sağlar, azmimizi artırırız.

Hayatta hiçbir başarıya ulaşmış bir insan yoktur ki öz disiplinsiz bir şekilde başarıya ulaşabilsin. Başarıya ulaşmış hangi insanı incelerseniz inceleyin ki temel de öz disiplini görürsünüz. Hatta ve hatta bazı başarıya ulaşmış insanlarda, onları robotlaştıran bir öz disiplin dahi görebilirsiniz ki buna şaşırmamak gerek; çünkü bazen bazı şeylere ulaşmak için az da olsa robotlaşmak gerekir. 

Peki hedeflerimize ulaşmak için, başarı için bu kadar fazla önemli olan öz disiplin nasıl kazanılır? Öz disiplin kazanma yolları nelerdir? Gelin hep birlikte inceleyelim. 

 Öz Disiplin Nasıl Kazanılır? 

Dostlar öz disiplin geliştirme adına ilk olaraktan şunu bilmenizi istiyorum; özdisiplinimiz bir kas gibidir, onu kullandıkça gelişir.  Nasıl ki bizler fiziki olarak kaslarımızı geliştirmek için ağırlık kaldırmamız gerekiyorsa aynı şekilde özdisiplinimizi artırmak için, her ne kadar istemesek de hayatımıza disiplin uygulamamız gerekiyor. Yani hayatımıza belirli kurallar koyup, bu kurallara uymamız gerekiyor. 

Buradaki kritik olan nokta ise kendimize disiplin uygularken zihnimizden yardım almamızdır.

Ne demek istiyorum; diyelim ki siz haftanın 5 günü spora gitmek istiyorsunuz, ancak hangi günler spora gideceğinizi, hangi saatler arasında spora gideceğinizi, hangi günler kendinize tatil vereceğinizi bir kağıda yazıp kendinize belirtmezseniz ve öyle kara düzen “ne zaman istersem spora giderim ne zaman istersem spora gitmem” kafasında olursanız, üzülerekten söylüyorum ki ne haftanın 5 günü spora gidebilirsiniz ne de öz disiplininizi artırabilirsiniz. Çünkü zihin belirsizliği sevmez, ortada bir belirsizlik varsa düzen de yoktur. 

Ayrıca özdisiplin keskin bir bıçak gibidir, bir işi yapıcam dediğinizde duygularınızı umursamaksızın yapmanızdır ve o düzeninizden asla vazgeçmemenizdir. Öyle keyfime göre bir şeyi yaparım veya yapmam kafasında olursanız özdisiplininizi artırmazsınız.

Bu yüzden sevgili dostlar öz disiplin geliştirme adına ilk olaraktan duygularınızı umursamaktan vazgeçin, kendinize hedefler koyun (Zihniniz belirsizlikten kurtulsun) ve bu hedefler doğrultusunda planlar oluşturun. En önemlisi de ne olursa olsun bu planlarınızdan vazgeçmeyin. Eğer bunları başarabilirseniz işte o zaman özdisiplininizi artırabilirsiniz.  

(Bkz: Hedef nasıl belirlenir?)

Bunlarla beraber özdisiplininizi geliştirmek adına şu gerçeklerden hiçbir zaman unutmayın özdisiplin, kendi hayatınız üzerine disiplin uyguladıkça gelişebilecek bir olgudur ve aynı zamanda belirlemiş olduğunuz hedefler ve planlar daima öz kontrolünüzün sağlam kalmasını sağlar.

Çünkü plan tablonuza bir işi bitirdikten sonra attığınız her tik sizi gittikçe daha fazla motive eder ve siz daha fazla motive oldukça önünüzdeki planlarınıza karşı daha fazla istekli olur ve çalışırsınız. Neticesinde ise bu şekilde ilerledikçe özdisiplininiz artar. Bu yüzden kara düzen değil de hedefli ve planlı çalışın. 

Öz disiplin nasıl sağlanır? Sorusunun cevabını da bu şekilde verdikten sonra makalemizin sonuna geldik diğer makalelerde görüşmek üzere..

“Öz Disiplin : Başarıya Giden Yolda Yanınızda Olması Gereken Yegane Sağdıç!” üzerine 1 yorum.

  1. Geri bildirim: Öz Eleştiri: Yapın Yapın Yapın! | Boyabat Manşet - Halkın İradesi

Bir cevap yazın