Kafan Güzel Olsa Ne Olacak? Züğürt!

Hayatımda her zaman, kişiliği oturmamış ve bir vizyona sahip olmayan insanları daima mevcut, baskın olan popüler kültürün yönettiğine inanırım. Ve bu inancım her zaman çevrenin sergilediği davranışlar ile kanıtlanır.  Mesela artık günümüzde birçok insan hiçbir sebep yokken, Starbucks gibi kafelere akın akın gitmektedir? Peki neden? Çünkü mevcut popüler olan kültür bu ve birçok insan  o kafelere gitme ihtiyacı hissediyor. Neticede bu kültüre ayak uydurmak için hiçbir görüşmesi, buluşması olmamasına rağmen insanlar Starbucks’a gitmek de ve orada durduk yere sermayesini tüketmektedir.

Aynı yukarıdaki örnekte olduğu gibi günümüz  toplumunda baskın olan bir diğer eylemde “alkol içmek”tir. Birçok insanın bu baskın kültürden ötürü belirli bir duruşu ve vizyonu olmadığı için alkole sarıyor ve en kötüsü de alkol içmeyi “övünülecek” bir şeymiş zannediyor ki bu makalenin ana konusunu da bu oluşturuyor.  Nitekim artık bu makale vasıtasıyla buradan ulaşabildiğim kadar kişiye “Alkol içmenin” neden övünülecek bir eylem olmadığına dair bazı gerçekleri bas bas bağırmak istiyor ve belirli bir farkındalık oluşturmak istiyorum. Çünkü sevgili dostlar, eğer bu farkındalık oluşmazsa toplum içerisinde alkol içmekle kendisini modern ve kültürlü olduğunu düşünen birçok züğürt oluşacaktır. İşte bu yüzden bu konuyu gerçekten bir aydınlığa kavuşturmak istiyorum ve ilk olarak dan alkol içmenin neden övünülecek bir davranış olmadığından bahsetmek istiyorum.

YAZI İÇERİĞİ ;

Alkol İçmek Neden Övünülecek Bir Davranış Değildir?

Şimdi sevgili dostlar ilk önce şu farkındalığı oluşturalım: Bir eylemin veya bir çalışmanın övgüyü hak edebilmesi için 2 kritere sahip olması gerekir; bunlardan birincisi yapılan eylemin gerçekten bir mücadele gerektirmesi gerekmektedir ve ikinci olarak da az sayıda kişinin o eylemi yapabilecek cesareti, azmi, çalışmayı göstermiş olması gerekmektedir. Örnek vermem gerekirse ben Cem Yılmaz’a çok büyük saygı duyarım ve makalelerimde fark ettiyseniz genelde ondan örnek veririm. Yani onu överim. Peki neden? Çünkü Cem Yılmaz’ın yaptığı işi Türkiye topraklarında yapabilecek kişi sayısı çok ama çok azdır ve gerçekten yaptığı iş cesaret, azim ve çalışma gerektirir.  Daha insanlar topluluk önünde 1 dakika konuşmaktan kaçarken Cem Yılmaz yaptığı işten ötürü gerçekten övgüyü hak etmektedir.

Aynı şekilde biraz daha hayatın içinden örnek vermem gerekirse mesela spor yapmak gerçekten övünülecek bir davranıştır. Nitekim bu iş gerçekten mücadele gerektirir ve birçok insanda bu mücadeleyi yapacak azim, gayret yoktur. Yani aslında örneklerden de anlayacağınız üzere yapılan bir eylemin veya işin övgüyü hak edebilmesi için mücadele içermesi gerekmektedir ki birçok insanın bu mücadeleden kaçmasına karşın çok az sayıdaki insanın bu mücadelenin içine girmesi takdir edilecek, övünülecek bir davranış olsun.

Bu doğrultuda “alkol içme” eylemini inceleyecek olursak eğer, alkol içmenin neyi mücadele gerektirir? Alkol içmek gerçekten zor bir eylem midir?  Arkadaşlar alkol içmek aynı su içmek gibi, çay içmek gibi sıradan, basit, mücadele gerektirmeyen, keyfi olan, cebinde parası olan herkesin yapabileceği çok ama çok sıradan bir eylemdir. Öyle ki cebinizde para varsa gidersiniz markete ( Tabi burada paradan kastım milyonlarınızın olması değildir, az bir bütçe yeterlidir. ) alırsanız içeceğiniz alkolü ve nerede içeceksiniz, gidersiniz orada oturur ve içersiniz. Bakın alkol içmek bu kadar basit bir eylemdir.

İşte işin garip tarafı da bu kadar basit olan bir eylem neden olur da toplum tarafından tarafından yüceltilme noktasına gelir? Neden insanlar alkol içince büyük bir başarı elde ettiğini zanneder? Neden biliyor musunuz? Çünkü tamamen beyin yıkanmıştır. Nitekim bir film izlersiniz ve o filmdeki çok zengin olan, yanında çok güzel kadınlar olan o karizmatik  adamın elinde bir bardakta içki vardır. Ve orada sizler, filmi izlerken bilinçli zihniniz ile fark etmeseniz de bilinçaltı zihninizle zenginliği, karizmayı  ve alkolü bağdaştırırsınız ve alkole karşı sempati duymaya başlarsınız.

alkol-içmek

Neticesinde ise alkol içmeyi övünülecek bir davranış zannedersiniz ve davranışlarınız o yönde şekillenir. Mesela Instagram’a alkol içerken ki fotonuzu paylaşırsınız. Çünkü farkında olmasanız da alkol içmenin karizmatik veya değerli bir eylem olduğunu düşünürsünüz. Kısacası ana temada iyi bir eylem olduğunu düşünürsünüz.  Ancak sevgili dostlar, alkol içmek iyi veya karizmatik sizi çekici yapacak bir eylem değildir. Alkol içmek sizin sadece zamanınızı öldüren ve sağlınıza zarar veren bir eylemdir.

Tabi şimdi burada bazıları diyecek; “Ama kardeşim kafası çok güzelll”

Hayat Amaçları “Kafa Yaşamak” Olanlar

 Toplum içerisinde öyle bir kesim var ki bu kesimin hayat içerisindeki en büyük amacı “kafa yaşamaktır.” Çevrenizde de görmüş olabileceğiniz türden olan bu insanlar, daima kafa yaşayacak madde ararlar. Bu bugün onlar için alkoldür yarın esrardır, daha ilerisinde kimyasaldır. Zincirleme genelde daima bu şekilde ilerler.  Peki bu türden insanların bu kadar çok hayran oldukları o “kafa yaşama” olayı gerçekte insanı neye dönüştürür?  Ben sizlere kendi bizzat kendi tecrübelerimle açıklayayım.

Sevgili dostlar ben bir zamanlar bir takım zararlı maddeleri maalesef ki kullandım ve dillendirerek anlatılan kafa yaşama olayının aslında hiç de dillendirilerek   anlatılacak kadar güzel bir olay olmadığına bizzat kendim şahit oldum. Nitekim o maddelere kullanınca en ana temada insanda oluşan etkisi kontrol gücünü kaybetmek oluyor. Yani kelimenin tam anlamı ile mal oluyorsunuz ve uzun bir süre bunun tesiri altında kalıyorsunuz. Aynı durum alkol kullanımında da geçerlidir. Peki insanlar neden mal olmayı seviyor ve bunu övüyor? Cevabı çok basit bağımlılık. Emin olun ki alkol veya uyuşturucu maddeler bağımlılık yaratmasa, toplum içerisinde bir tane bile sürekli olarak dan bu maddeleri kullanan insan bulamazsınız. Çünkü tüm kullanıcılar aslında farklı farklı bahaneler üreterek den farkında olmasalar da  sadece bağımlı oldukları için içiyorlar. Ancak tabi ki de bunu kabul etmiyorlar ve sadece zevkine içtikleri iddiasında bulunuyorlar.

Şu şekilde düşünün; kanınızda kullandığınız maddenin miktarı azaldıkça o maddeyi tekrardan kullanmak istiyorsunuz. Eğer kullanamazsanız gerçekten rahatsız hissetmeye başlıyorsunuz ( yoksunluk krizi ) ve bu rahatsızlığın ortasında o maddeyi kullanınca kendinizi bir anda iyi hissediyorsunuz ve diyorsunuz ki “Oh be ne kadar da güzel! ”  Halbuki güzel falan değil sadece sen içindeki bağımlı olan canavarı tatmin ettiğin için mutlu oldun. Yani aslında sen o maddeyi kullandıkça içindeki rahatsızlığı sonlandırıyorsun ve kendini normal bir insan gibi hissediyorsun. Normal bir insanın hiçbir zaman böyle bir derdi olmuyor; çünkü zaten bağımlı olmadığı için kanında herhangi bir maddenin miktarı azalmıyor. Azalmadığı içinde rahatsızlık hissetmiyor.

Tüm uyuşturucu maddelerin, alkolün işleyiş şekli bu şekilde ilerler; kişi herhangi bir nedenden ötürü bağımlılık yapan maddeyi kullanmaya başlar. Bağımlı olur. Sonrasında o maddeyi kullanamayınca yoksunluk krizine girer. Yani kendisini rahatsız hissetmeye başlar. Bu rahatsızlık onu tekrardan o maddeyi kullanmaya iter ve neticede kişi kullanır. Sonrasında ise kişi o maddeyi kullanınca hissettiği rahatsızlık sona erdiği için kendisini mutlu eder ve “oh bee ne kadar iyiymiş” der. Ancak yukarıda anlattığım şekilde öyle bir şey yok. Siz sadece bağımlısı olduğunuz maddeyi kullanarak normal bir insana biraz daha yaklaştınız ve rahatladınız o kadar. O maddeye  “iyiymiş, kafası güzelmiş” demenizin tek neden bu.

Yani arkadaşlar şunu bilin ki “Ama kafası çok güzellll” diye bir şey yoktur. Sadece bağımlılık ve yoksunluk krizi vardır. “Ama kafası çok güzelll” demek sadece bağımlı olunan maddeyi kullandıktan sonra, kişinin bağımlılıktan ötürü oluşmuş krizini sonlandırdığı için çıkan bir cümledir. Gerçeği yansıtmaz.  Normal insanlar böyle bir krize girmez ve zaten bağımlı olmamanın en güzel yanı da budur.

Uyuşturucu Madde Kullanımı Başarılarınızı Nasıl Etkiler?

Bizler hayatımız içerisinde, herhangi bir zafer kazanınca, başarıya ulaşınca kendimizi mutlu hissederiz. Beynimiz böyle durumlarda dopamin hormonu salgılar.

Dopamin hormonunun, bir zafere ulaştıktan sonra salgılanması bizler için oldukça yararlıdır; çünkü bizleri mücadeleye teşvik eder. Ancak uyuşturucu maddeler, içerisindeki kimyasal maddelerden ötürü, dopamin hormonunu, hiçbir başarı olmadığı halde salgılatır. Neticede uyuşturucu kullanan insan, hiçbir çaba göstermeden, oturduğu yerden mutlu olur, kendisini iyi hisseder; ama hiçbir emek verilmeden kazanılan bu mutluluk kişiye çok fazla zarar verir. Bunun sebebi ise beynin hiçbir emek vermeden mutlu olmaya alışmış olmasıdır.

Hiçbir emek sarf etmeden mutlu olmaya alışmış beyin, normal hayat içerisindeki zorluklar ile mücadele etmek istemez. Sadece önceden aldığı dozdan daha fazlasını almak ister. Bu noktadan sonra kişinin hayatı sadece uyuşturucu maddesini kullanmak olur; çünkü artık bağımlılık oluşmuştur.

Bağımlılık durumunda, kişinin gün içerisindeki odak noktası tamamen bir sonraki uyuşturucu kullanım seansı olur. Artık, bağımlı olmuş insan için diğer başarıların pek fazla önemi yoktur, önemli olan tek şey uyuşturucudur.

Hayatınız içerisinde, enerjinizi öldürecek ve sizi tamamen tembel bir insan haline getirecek olan en güçlü madde uyuşturucudur. Çok açıkça söyleyebilirim ki hayatınızda uyuşturucu varsa başarılı bir insan olmanız çok zordur; çünkü uyuşturucu kullanımı, başarılı bir insan olmanız için gerekli olan tüm enerjinizi tamamen yok etmeye yeter ve zamanınızı öldürür.

Bu yüzden hayat içerisinde bağımlılık etkisi yaratabilecek her türlü maddeden uzak durun. Bu sigara içinde geçerli, alkol içinde geçerli, diğer uyuşturucu maddeler içinde geçerlidir. Bu maddeleri kullanmak sizlere hiçbir fayda sağlamaz, birçok zarar verir.

Son olarak sevgili dostlar şunu belirtmek istiyorum ki alkol kullanan bir adama kesinlikle züğürt diyemem ancak; bunu öven, bunu dışarıya sanki bir başarıymış gibi lanse eden kişi benim gözümde vasıfsız bir züğürtten başkası değildir…

Bir cevap yazın